daimatiyatro@gmail.com

27 Mart 2020 Cuma

ENKA Kültür Sanat: Tiyatroda Mutlu Karşılaşmalar

02:16

PAYLAŞ

Tiyatro hayatın aynasıysa, ENKA Kültür Sanat, yeni sezonuyla insana ve yaşama dair ne varsa ayna tutmaya hazırlanıyor. Böylece, 4 Şubat-14 Nisan tarihleri arasında, sekiz oyun ve otuzu aşkın oyuncuyla tiyatroda “iyi karşılaşmalar” yaşayacağız.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ENKA Kültür Sanat, 4 Şubat Salı gününden itibaren üç ay boyunca tiyatroyu merkeze aldığı yeni dönemiyle biz oyun tutkunlarının yüzünü güldürecek. ENKA Oditoryumu’nda sanatta “#iyikarşılaşmalar” anlayışından hareketle, sevdiğimiz sanatçıları sahne üstünde görmeye, yeni oyun deneyimi yaşamaya ve hayatı sorgulamaya davetli olacağız. Bununla da yetinmeyip Dünya Tiyatro Günü’ne ithafen müzikle tiyatronun dansına da eşlik edeceğiz. O halde sözü fazla uzatmayalım, sahnede selam verme telaşındaki oyun ve performanslara gelin hep birlikte bakalım!

Hedda Gabler | Tiyatro Pangar | 4 Şubat
Yazan: Henrik Ibsen
Yönetmen: Mehmet Birkiye
Oynayanlar: Demet Evgar, Tuğrul Tülek, Osman Karakoç, Yeşim Koçak, Tolga Çifçi, Nazan Diper, Merve Satılan

Norveçli yazar Henrik Ibsen’in kaleme aldığı, Patrick Marber’ın uyarladığı Hedda Gabler, Mehmet Birkiye’nin rejisi ve güçlü oyuncu kadrosuyla öne çıkıyor. “Can sıkıntısının tragedyası” olarak da tanımlanan oyun, Hedda Gabler’in gözünden insanın modern dünyadaki yaşam amacını ve bu amacın varlığını sorguluyor.

Lal Hayal | 25 Şubat
Yazan: Sevilay Saral
Yönetmen: Ezel Akay, Aysel Yıldırım
Oynayanlar: Songül Öden

Bir Türkiye portresi çizen Lâl Hayal, farklı yaş ve sosyal statüden yedi kadının hikâyesini anlatıyor. Oyunda, birbirinden farklı yedi kadın; Elmas, Zümrüt, Safire, İnci, Mercan, Yeşim, Firuze’nin yolu, çözülmeye muhtaç polisiye bir hikâyenin geriliminde buluşuyor.
Vahşet Tanrısı | DasDas | 3 Mart
Yazan: Yasmina Reza
Yönetmen: Celal Kadri Kınoğlu
Oynayanlar: Binnur Kaya, Güven Kıraç, Levent Ülgen, Tilbe Saran

Vahşet Tanrısı, günümüz ebeveynlerinin çocukları ve birbirileriyle yaşadığı sorunları yansıtan bir komedi! Yıllardır dünyanın dört bir yanında kapalı gişe sahnelenen oyun, Celal Kadri Kınoğlu rejisi ile sahneleniyor.

Fotoğraf 51 | Craft Tiyatro | 10 Mart 
Yazan: Anna Ziegler
Yönetmen: Çağ Çalışkur
Oynayanlar: Funda Eryiğit, Cem Avnayim, Orçun Soytürk, Selahattin Paşalı, Bahadır Efe, Barış Arman, Korhan Soydan

Fotoğraf 51; DNA, x-ışınları, fosfatlar ve hırslı bir yarışın ortasında “yaşamın sırrını” bulmaya çalışan bir grup bilim insanını anlatıyor. Bunu yaparken de insanı kusurlu kılan özelliklerini, denklemin parçası haline getiriyor. Bilim ne kadar kesin değerler üzerine kurulu olsa da, onu yapan kişilerin seçimlerinden ve hatta aşklarından bağımsız düşünülemeyeceği gerçeğinin de altını çiziyor.

Çiğdem Erken’le Yıldız’ın Yıldızları, Çiğdem Erken ve Orkestrası | 24 Mart
Konuk Sanatçılar: Demet Evgar, Engin Hepileri, Şebnem Sönmez, Selçuk Yöntem ve daha birçok ünlü isim…

Yıldız’ın Yıldızları, ENKA Sanat’ın her sene 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde bir kutlama klasiğine dönüşen konser dizisinin bir ayağını oluşturuyor. Piyanist ve besteci Çiğdem Erken yönetmenliğinde Türk tiyatro dünyasının ünlü isimlerini farklı şarkılarda bir araya getiren etkinlik bu kez, geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Türk tiyatrosu ve sinemasının duayen ismi Yıldız Kenter’e bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Yüz Yılın Evi | Galata Perform | 31 Mart
Yazan: Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin
Yöneten ve Oynayan: Yeşim Özsoy

Yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği Yüz Yılın Evi, sanatçı Yeşim Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikâyelerle sahnede video ve müzik ile birleşerek vücut buluyor. Özsoy’un 1919 doğumlu anneannesinin, 1959 senesinde yıkılmış olan eski konak ve içindeki yaşanmışlıkları ve 100 senelik tarih akışı da öznel bir bakış açısıyla sunuluyor.

Kaldırım Serçesi | Altıdan Sonra Tiyatro | 7 Nisan
Yazan: Başar Sabuncu
Yöneten: Yiğit Sertdemir
Oynayanlar: Tülay Günal, Levend Yılmaz, Aytek Şayan, Burcu Halaçoğlu, Can Deniz Erzaim, Ozan Erdönmez, Yeşim Sarı

Sadece sesiyle değil, hayata, müziğe ve aşka olan tutkusuyla da ölümsüzleşen Edith Piaf, yaşamı boyunca yoksulluk ve hastalıklarla boğuşmuş olsa da, hayatı müthiş bir tutku ve cesaretle kucaklayarak, giderek dünyayı sarsan bir efsaneye dönüştü. 1950’ler Fransa’sından 80’ler Türkiyesi’ne uzanan bu hayat yolu, usta oyuncu Tülay Günal’ın etkileyici yorumuyla sahneye taşınıyor.

Neyzen | Elf Yapım | 9 Nisan
Yazan: Tuncer Cücenoğlu
Yönetmen: Işıl Kasapoğlu
Oynayan: Burak Sergen

Türkiye’nin en büyük taşlama ustalarından olan Şair Neyzen Tevfik Kolaylı’nın yaşam öyküsü, Burak Sergen’in tek kişilik performansıyla sahneye taşınıyor. Ünlü şairin babasının sürgün edildiği Bodrum’da hayata gözlerini açışından, ney ile tanıştığı çocukluk yıllarına, baskı ve zulümlere karşı sesini yükselttiği gençlik yıllarından, dönemin tanınmış şair ve yazarlarıyla geçirdiği sürgün yıllarına kadar tüm hayatının öyküsü…

Kel Şarkıcı | Artniyet |14 Nisan
Yazan: Eugene Ionesco
Yöneten: Kerem Kurdoğlu
Oynayanlar: Aslıhan Eraltan, Aydın Soysal, Aygen Tezcan, Aykut Altın, Hasan Uzma, Özden Dilek Karakışla

Kel Şarkıcı, absürt tiyatronun en önemli yazarı Eugène Ionesco tarafından 1950’de yazılıp 1957’de tekrar ele alınıp, bu tarihten günümüze kadar dünyanın her yerinde her dönemde oynanan bir oyun olarak bu sene de sahnedeki yerini alıyor. Oyun, temelde dilsel karşıtlıklar ve dilin iletişim kurulmasındaki yetersizliği üzerinde duruyor.

Gördüğünüz gibi, ENKA Kültür Sanat, üç ay boyunca izlenilesi oyunlarla bizi buluşturmak için üzerine düşeni yapmış. O halde fazla bekletmeden hemen biz de üzerimize düşeni yerimizi getirelim ve sahnenin karşısında yerimizi alalım. Şimdiden herkese iyi seyirler!


***Fotoğraflar: ENKA Kültür Sanat

0 yorum:

Yorum Gönder