daimatiyatro@gmail.com

5 Şubat 2019 Salı

Dünyada Karşılaşmış Gibi: En'lerin Oyunu!

22:04

PAYLAŞ

Ve sonunda özlediğimiz, gözümüzü sahnelerde bırakan Krek Tiyatro, Dünyada Karşılaşmış Gibi ile muhteşem bir dönüş yaptı. Biz tiyatroseverler böylesi bir hasretin acısını oyuncularından metnine, sahne düzeninden hikayesine kadar sezonun her açıdan en iyilerini taşıyan bu oyunla giderdik.

Krek Tiyatro, uzun bir aradan sonra sahneye bir çıktı, tam çıktı. Yine iyi bir oyunla bize merhaba diyeceğine emindik ama bu kadarını beklemiyorduk doğrusu. Dünyada Karşılaşmış Gibi ile bu sezonun en iyi tüm özelliklere sahip oyununu izlemenin keyfiyle, Krek’i sahnelerde yeniden görmek çok iyi geldi.

Oyun, bir karakolda ve iki ayrı sahnede geçiyor, görüşme odası ve suçlu suçsuz kim varsa ilk geldiği polislerin de çalıştığı girişteki oda. Görüşme odasında komiser, boşanmış bir erkeği sorgularken aynı anda diğer odada da bir uyuşturucu satıcısı ve üç ayrı polis her zamanki gibi olaylarla ve birbirleriyle ilgilenmekte. Tabi neler yaşanıyor, sorgulamanın sonu nereye varıyor, uyuşturucu satıcısına ve diğer polislere neler oluyor, izleyip öğreniyoruz. Oyunda tek bir hikaye yok, her bir karakter kendi hikayesini ve yaşamını taşıyor oyuna. Toplumun her kesiminden ne hayatlar var dedirten insanlar sahnede. Zaten bu kadar farklı insanın da ancak bir araya gelebileceği nadir yerlerden biridir karakollar. Onları gördükçe, halimize şükrediyor muyuz, yoksa acıyor muyuz tam emin olamıyoruz. Ancak herbirinin hikayesi bir şekilde içimize dokunuyor hatta kalbimizin bir köşesine oturuyor. İnsana ait olan tüm duyguları barındırıyor çünkü. Evlat sevgisi, aşk, kayıp, ölüm, dostluk, vicdan, aile … Belki birçok anlamda birbirimizden farkımız var ama söz konusu bu duygu ve değerler olunca aslında hepimiz eşitiz. Hayat, herkesi bir şeyle sınıyor, dersimizi almalı ve yolumuza devam etmeliyiz; her gün bu dünyada karşılaşıyoruz sonuçta. İşte, oyun bunları yaşatırken, ilk en’imiz de Berkun Oya’ya ve kaleme aldığı biribirinden hem ayrı hem aynı görünen iyi hikayelerine gidiyor. 

Oyunun sahnelenme şekli ise ise bir diğer en’lerden, hatta ilk sıraya yerleşiyor da diyebiliriz. Sahne ikiye bölünüyor ve bir tarafı karakolun giriş odası, diğeri de görüşme odası. Aldığımız bilete göre bu iki sahneden birinin karşısına geçiyor ve orada yaşanan olayları izliyoruz. Ara verildikten sonra bu sefer diğer sahnedeki oyunu izliyoruz. Her iki sahnede, oyun eş zamanlı olarak akıyor. Birbirinden ayrı sahnelerde olsa da iki oyun, bir matematik formülü gibi en ufak bir sapma olmadan akıyor ve sonuca ulaştırıyor. Yönetmenlik koltuğunda oturan Berkun Oya’nın dehası böylece kendini gösteriyor. İlk olarak görüşme odasındaki sahneyi izleyip sonra diğer sahneyi izlemiştim. Benim için oldukça iyi bir sıralama oldu. Krek’in sahneleme tekniğini de ne kadar özlediğimizi ayrıca belirtelim. Tıpkı eski günlerdeki gibi, yine oyuncuları camekandan ve kulaklıkla izledik. İlk oturduğumuzda Ferdi Tayfur’un şarkısıyla karşılanmak, iyi bir oyun izleyeceğimizin müjdecisiydi.


Sıra geldi, en’lerin en büyüğüne yani yok böyle bir kadro dediğimiz oyunculara! Hayranı olduğumuz kim varsa hepsi sırayla sahnede ve hepsi oyunculuklarında doruklara çıkıyor. Settar Tanrıöğen, Defne Kayalar, Alican Yücesoy, Serkan Keskin, Öner Erkan, Okan Yalabık ve Fatih Artman ile resmen bildiğiniz şampiyonlar ligi kadrosu, bir rüya takımı! Bu kadar isim başka hiçbir oyuna nasip olmaz, izleyiciler için de bundan daha büyük bir keyif olmaz. En iyi oyuncularla ve en iyi oyunculuklarla, bir şölen yaşattılar. Öner Erkan ise, benim için bu şölenin yıldızıydı.

Bu kadar emeğin gizli kahramanları da, dayanışmaları açısından bir başka en’i temsil ediyor. Dekorda Muhtar Pattabanoğlu’nun, ışık tasarımında Cem Yılmazer’in ve ses-efekt tasarımında Hakan Atmaca’nın, iki oyunun eş zamanlı bir şekilde, sahneler arasında kayma olmadan akmasında payları büyük. 


Dünyada Karşılaşmış Gibi, her açıdan en’leriyle kusursuz bir oyun deneyimi vaad ediyor. Krek Tiyatro ile Volkswagen Arena'da hasret gidereceğiniz, son dakikasına kadar gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz ve kimi daha çok alkışlayacağınızı şaşıracağınız bir oyun. Sezonda tek bir oyun izleme hakkınız olursa, o hakkı mutlaka Dünyada Karşılaşmış Gibi’ye kullanmalısınız. Daha fazla hakkınız varsa, o zaman en az ikisini bu oyuna kullanmalısınız. İzledikten sonra bana hak vereceğinize eminim. Şimdiden iyi seyirler…

***Fotoğraflar: Krek Tiyatro, Volkswagen Arena

0 yorum:

Yorum Gönder