daimatiyatro@gmail.com

14 Ocak 2019 Pazartesi

ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları: Alkışa Değer Oyunlarla Yine Dopdolu

02:34

PAYLAŞ

Yılın en merakla beklediğim organizasyonu ENKA Tiyatro Buluşmaları için artık geri sayıma başlayabiliriz. ENKA Kültür Sanat yine dersine iyi çalışmış dedirten bir programla karşımızda. Bu demektir ki, 12 Şubat- -15 Nisan tarihleri arasında tiyatronun güzelliğine hep birlikte ortak olacağız.

ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları, çizgisinden hiçbir şey kaybetmiyor ve yine dopdolu bir programla sahnenin karşında yerimizi almamızı sağlıyor. Takvimler 12 Şubat’ı gösterdiğinde harika bir oyunla, ENKA oditoryumunda tiyatro şöleninin açılışını yapacağız. 15 Nisan’da ise sezonun en yeni ve en özel oyunuyla programın sonuna geleceğiz.

Sözü fazla uzatmayalım, bakalım alkışımızı hangi oyunlar bekliyor:

Profesyonel, İstanbul Devlet Tiyatrosu
12 Şubat Salı – 20.30

ENKA Tiyatro Buluşmaları'nın açılışına bundan daha güzel bir oyun yakışmazdı. Sırp yazar Duşan Kovaçevic, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal, politik yaşamı kara komediyle anlatıyor ve sahneler iki büyük ismi Bülent Emin Yarar ile Yetkin Dikinciler’i ağırlıyor. Üçüncü kez izleyeceğim bu oyunu sanırım bıkmadan 13. kez bile izleyebilirim.

Kör Baykuş
14 Şubat Perşembe – 20.30

İran’ın yasaklı yazarı Sâdık Hidâyet’in Kör Baykuş romanından sahneye uyarlanan eserinde insanoğlunun binyıllardır cevabını aradığı sorulara ulaşma çabasına şahit olacağız. Sermet Yeşil, romanın karmaşık zihinli başkarakterine hayat veririken ona gölgeler ve kuklalar eşlik edecek. Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğindeki bu oyun, bir an önce listeye alınıp izlenilesi. Bence, hazırlığınızı yapmak için acele edin.

Meçhul Paşa, Tiyatroadam
18 Şubat Pazartesi – 20.30

İyi işleriyle tanıdığımız Tiyatroadam, bu kez de yine çok seveceğimiz bir ortaoyununa davet ediyor. Meçhulpaşa, efsanevi mizah gazetesi Markopaşa’nın masalsı günlüğünü tutuyor. 1946 yılında başlattığı ve toplam 77 sayıyla meçhule giden eğlenceli serüveninin meraklı takipçisi olacağız. Yazarı Ahmet Sami Özbudak, yönetmeni Emrah Eren, oyuncuları da Erdem Akakçe, Bülent Çolak ve Fatih Koyunoğlu olursa, bu takip fazlasıyla eğlenceli olacak gibi…

Yüzleşme, Duru Tiyatro
26 Şubat Salı – 20.30

Duru Tiyatro, ENKA sahnesine çağdaş bir Suç ve Ceza hikayesiyle konuk oluyor. Ortada, sapkın cinayete kurban giden bir çocuk, ahlaksız bir katil, insan hayatını hiçe sayan bir yayıncı ve bu yenidünya düzeninde kendi adaletini arayan bir baba var. Graham Farrow’un bu sarsıcı eserindeki babanın isyanı, Emre Kınay’ın yönetmenliği ve kendisiyle birlikte Esra Kızılkaya’nın oyunculuğuyla, bakalım yerini bulabilecek mi?

1984-Büyük Gözaltı, Aysa Prodüksiyon
5 Mart Salı – 20.30

İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayınlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş distopik eserini izlerken Büyük Birader ve Goldstein’ın gerçekten yaşayıp yaşamadığını sorgulayacağız. Dünya Perdecileri aracılığıyla tiyatro sahnesine taşınan bu oyunun hikayesi kadar oyuncu kadrosu da oldukça güçlü. Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Demir ve Hüseyin Uçurtma ile iyi bir oyun deneyimi bizi bekliyor.

disLOKASYON
19 Mart Salı – 20.30

Dört dansçı ile sekiz bedenden oluşan hareket korosunun tekinsiz zaman ve mekânlara yolculuğudur disLOKASYON. MDT İstanbul dansçılarının iddialı bir beden kullanımı ile gerçek anlamda saf ve eklektik olan bu performansını izlerken, bilet alıp bindiğimiz bir hız trenindeymiş hissini yaşayacağız ve elbette çok etkileneceğiz.

Çiğdem Erken-Sahnelerden Aşk Şarkıları
27 Mart Çarşamba – 20.30 

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde bir kutlama klasiğine dönüşen Çiğdem Erken ile ‘Sahnelerden Aşk Şarkıları’ özel konserinde sahnelerden şarkılar ve sevdiğimiz oyuncular geçecek. Bu çok özel kutlamaya çok özel sanatçılarla katılmak için şimdiden biletinizi alın derim.

Kıyı, Moda Sahnesi
2 Nisan Salı – 20.30

Wajdi Mouawad’ın önemli oyunlarından olan Kıyı (littoral) savaş nedeniyle Batı’ya göç etmiş bir ailenin oğlunun babasını gömmek için onu memleketine getirişi ve gömmek için bir yer arayışını anlatıyor. Kemal Aydoğan’ın yönetmenliğinde Onur Ünsal, Uluç Esen, Caner Erdem, Mert Şişmanlar, Melek Ceylan, Barış Yurtsever, Çağla Buldak ve Talha Kaya, kendi deyimleriyle bir “yol” oyunu için sahnede bizi bekliyor.

Zebercet, Talimhane Tiyatrosu
8 Nisan Pazartesi – 20.30

Yusuf Atılgan’ın kült eseri Anayurt Oteli, Firuze Engin’in uyarlaması ve Kerem Ayan’ın rejisiyle sezonun bir mutlaka’sı. Zebercet karakterine Halil Babür hayat veriyor. İzledikten sonra da kendisinden daha iyi başka bir ismin düşünülemeyeceğine bir kez daha emin oldum. 85 dakika boyunca Zebercet’in oteldeki yaşamı kadar bilinçakışının gelgitlerinde de dolanacağız ve eminim Halil Babür’ü ayakta alkışlayacağız.

Persona, Tiyatro Öteki Hayatlar
10 Nisan Çarşamba – 20.30

Persona, “öteki” hayatların peşinden koşan grup empati kavramını merkeze alıyor ama bunu yaparken aynı zamanda tiyatronun biçimsel katkılarını mümkün olduğunca sürece dahil ediyor. Zamansız bir eser niteliğindeki bu oyun, Berrin Dinçer ve Eda Erman ile seyircisine alternatif bir deneyim sunarken, seyir boyunca farklı bakış açılarından bakmasını sağlıyor.

Tırnak İçinde Hizmetçiler, Tiyatro Hemhal
12 Nisan Cuma – 20.30

Hakan Emre Ünal’ın Jean Genet’nin Hizmetçiler metninden hareketle kaleme aldığı oyun Nezaket Erden ve Pınar Güntürkün ile sahneye taşınıyor. Bir evdeki iki ‘’hizmetçi’’, kim olduklarını bilemeyecek hale geldikleri bir oyunu sürdürmeye devam ederken, kaçmak istedikleri kendileri ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Bakalım bu yüzleşmenin sonu nereye varacak?

Merhaba, Dostlar Tiyatrosu
15 Nisan Pazartesi – 20.30

Kuruluşunun 50. yılında Dostlar Tiyatrosu; tek kişilik oyunların ustası Genco Erkal’ın hem uyarladığı, hem yönettiği, hem de rol aldığı yeni oyunu Merhaba'yı sahneye taşıyor. Oyun, Genco Erkal’ın “Benim yazarlarım” dediği Aziz Nesin, Bertolt Brecht, Can Yücel, Nâzım Hikmet ve William Shakespeare’in yapıtlarından oluşuyor. Böylece ENKA Tiyatro Buluşmaları’nın da şanına yakışan bir kapanış oluyor.

Bu durumda, ENKA Kültür Sanat’ın “oyunlardan oyun beğen” çağrısına kulak vermeli ve iki ayı aşkın bir süre boyunca da tiyatronun insana insanı insanla anlatma gücüne şahit olmalıyız. Programla ilgili detaylı bilgi ve bilet için www.enkasanat.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Herkese şimdiden iyi seyirler!

***Fotoğraflar: ENKA Kültür Sanat


0 yorum:

Yorum Gönder