daimatiyatro@gmail.com

13 Eylül 2018 Perşembe

7. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali: Tiyatroya ‘Yabancı’ Kalma!

05:33

PAYLAŞ

Galata Perform, her yıl olduğu gibi bu yıl da ekim ayına Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali ile başlıyor. Böylece bizler de, 4-7 Ekim tarihlerinde tiyatroya “yabancı” kalmayacağız.

Türkiye’nin ilk oyun yazarlığı festivali özelliğini taşıyan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali, tiyatro tutkunlarını yabancı ve yerli yazarlarla ve özgün oyun metinlerle buluşturacak. Bu yıl daha geniş alana yayılan bir işbirliği de söz konusu. Fransız Kültür Merkezi, İsveç Başkonsolosluğu, Norveç Başkonsolosluğu, Taşra Kabare, A Corner in the World ve bomontiada ALT, 4-7 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek bu festival için güçlerini birleştirecek.


Dört gün boyunca, bomontiada mekanlarına yayılacak oyun okumalarının ve yönetmenlik-yazarlık atölyelerinden çıkan özel bir proje niteliğindeki VantaBlack performansının yanı sıra 7 Ekim Pazar sabahı gerçekleşecek olan Kahvaltıda Tiyatro Sohbetleri de festivalin ilgi çeken bir diğer etkinliği.

O zaman gelin hep birlikte, “tiyatroya ‘yabancı’ kalma” temasıyla yola çıkan 7. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nin programına ve detaylarına bakalım:

Paçayı Kurtarmak*
(oyun okuması)
4 Ekim 2018
Yer: İstanbul Fransız Kültür Merkezi
Saat: 19.30
Yazan: David Leon
Çeviren: Reyhan Özdilek
Yöneten: Mark Levitas
“Paçayı Kurtarmak”, fiziksel olarak hassas durumdaki çocuk ve ergenlik çağındaki gençlerin bakımı ve desteği üzerine uzmanlaşmış bir kurumda çalışan bir eğitimcinin bu kurumdan istifasını konu alır. Anlatıcı doğrudan bir sesleniş biçimi ile “eğitim prangası” ve “ailevi prangası” olarak adlandırdığı durumlarla bizi yüzleştirir.
*Etkinlik ücretsiz olup Fransız Kültür Merkezi tarafından oluşturulacak online kayıt sistemine kayıt yaptırmak gereklidir. Lütfen http://www.ifturquie.org/ sitesini ziyaret edip kayıt yaptırın.

Devrim*
(oyun okuması)
5 Ekim 2018
Yer: bomontiada ALT
Saat: 20.30
Yazan: Dimen Abdulla
Çeviren: Arzu Lejontatel*
Yöneten: Sanem Öge
Trifa, Helin ve Arazo isimli üç kız kardeş birbirlerine saçlarından bağlıdır. Hep birlikte yaşarlar, birlikte yemek yiyip, birlikte nefes alıp, birlikte şarkı söyleyip, birlikte uyurlar ta ki içlerinden biri bu oyuna devam etmeme kararı alana kadar. Devrim; saç, özgürlük ve kimlik hakkında bir oyundur. Gerçek devrim tüm dünyanın değiştiği andır.
* Bu çeviri Swedish Arts Council’ın değerli katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Etkinlik, ücretsiz olacaktır. 

Palimpsest
(oyun okuması)
6 Ekim 2018
Yer: bomontiada ALT
Saat: 13.00
Yazan: Tülin Ulutürk
Yöneten: Ersin Umut Güler
Bilet: 20 TL
Yerli, salonunun ortasındaki üçlü koltukta oturmaktadır. Koltuğun önünde üzeri gazetelerle kaplı bir ölü... Aniden televizyon açılır ve son derece yüksek bir sesle Neşeye Övgü çalmaya başlar, sonra azalarak kapanır. Klozetten Yabancı çıkar. Palimpsest aymaz ve neşeye yazgılı bir halkın öyküsüdür.

İstasyon
(oyun okuması)
6 Ekim 2018
Yer: bomontiada ALT
Saat: 15.00
Yazan: Zeynep Kıymacı
Yöneten: Ahmet Sami Özbudak
Bilet: 20 TL
Yakup ve Leyla aynı kasabada çocuklukları geçmiş iki yakın arkadaştır. Kasabadaki istasyonda meydana gelen tren kazasıyla uzun süre sonra bir araya gelirler. İstasyonda yüzleştiklerinde kendileriyle ve çocukluklarıyla ilgili de birçok şeyin farkına varmış olurlar.

Sekiz Kişi Bir Odaya Nasıl Sığar?
6 Ekim 2018
Yer: bomontiada ALT
Saat: 17.00
Yazan: Aslı Ceren Bozatlı
Yöneten: Arzu Suriçi
Oyuncular: Ergün Metin, Tanıl Yöntem, Serkan Rutkay Ayıköz
Bilet: 20 TL
Eminönü, Küçükpazar; İstanbul’un dünyalısına, dünya kadar adamına açar sevgi dolu kollarını... Kimler yok ki bu filancanın faslında; Arabı, Kürdü, Afganı, Pakistanlısı hatta Osmanlı Paşalısı… Hepsi bir yerlerden çalınmış, satılığa çıkarılmış burada. Hayallerini odalara sığdıramayan, düşündükçe düşen, düştükçe düşünen abilerimiz… kardeşlerimiz…
Bir ev bulurlar memleketten gelecek sekiz akrabaları için. Dayarlar, döşerler onlar gelmeden. Hikâye bu ya sekiz kişiyi hapsedecekken İstanbul’un dehlizine, kendileri o eve hapsolup kalırlar; sıkışıverirler koca konağın içine.
Ne yapalım, hayaller gerçeklere üstün gelivermiştir bir kere…
Eminönü’nün arka mahallelerindeki bir konaktan, yepyeni bir dünyaya açılan;
üç mahalle arkadaşının trajikomik ve garip hikâyesi.

Helen*
(oyun okuması)
6 Ekim 2018
Yer: bomontiada ALT
Saat: 20.30
Yazan: Finn Iunker
Çeviren: Ferdi Çetin
Yöneten: Onur Karaoğlu
Yüz yıllardır Truva Savaşı’na neden olan ve dünyanın en güzel kadını olduğuna inanılan Helen’in serüveni ya düşündüğümüz gibi değilse? Uzun yıllar süren savaşın ve kayıpların ardından bir anlamsızlık evreninde çıkıyor karşımıza bu kez Helen. Varoluşçuğun sınırlarında dolaşan Absürt tiyatro ile Brecht estetiğinin çağdaş bir yorumu olan Helen, dünden bugüne savaşların anlamsızlığını bir çığlık olarak yüzümüze çarpıyor.
*Bu oyun okuması Norveç Başkonsolosluğu’nun ve Norveç Oyun Yazarları Sendikası’nın değerli katkılarıyla gerçekleşmektedir. Etkinlik, ücretsiz olacaktır.

Kahvaltıda Tiyatro Sohbetleri
(sohbet)
7 Ekim
Yer: bomontiada
Saat: 10.30
Bu sene ilk defa festival kapsamında gerçekleşecek olan kahvaltıda tiyatro sohbetleri etkinliğinde, yeni oyun yazarları, yönetmenler ve tiyatro profesyonelleri arasındaki iletişim ağını, sıcak sohbet ve çay eşliğinde oluşturmak hedefleniyor.

Kalbim O Tepede Atıyor
(oyun okuması)
7 Ekim 2018
Yer: bomontiada ALT
Saat: 13.00
Yazan: Banu Solak
Yöneten: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Bilet: 20 TL
Zagreb Kabaresi’nde işler uzun zamandır kesat gitmektedir ve Patron çareyi oyunu yerel bir radyoya satmakta bulur. Miguel ile oyunun yazarı ve oyunda bir Şamanı canlandıran Marlene’den gizli olarak yeni bir final eklemeye karar verir ve Marilyn’in asla sevmeyeceği astronomi mezunu Laila’yı işe alırlar. Zamanla kabarede sihirler, büyüler, tılsımlar ile gerçekler birbirine karışırken “kendi hikayesini bulan sonsuz yaşamı da bulmuş sayılır mı” sorusunun peşine düşerler.

Bir Evi En Çok Ne Zaman Terk Edersin?
(oyun okuması)
7 Ekim 2018
Yer: bomontiada ALT
Saat: 15.00
Yazan: Şengül Can
Yöneten: Ayşe Lebriz Berkem
Bilet: 20 TL
Oyun, yazma ve yaşama motivasyonunu kaybetmiş bir yazar olarak Leman’ın bir kahraman arama düşüncesi ile Ayla’nın hikâyesine tutunmasını konu alır. Leman’ın bulduğunu zannettiği, didiştiği hikâye hiç de bir yabancının değildir. Hikâyesi aslında Leman’ın gerçeği midir? Oyun bir yandan bu durumu sorgularken diğer yandan kahraman yaratma miti üzerinden bir yolculuğa çıkartır: Bir evi en çok en zaman terk edersin?

Misafir
(oyun okuması)
7 Ekim 2018
Yer: bomontiada ALT
Saat: 17.00
Yazan: Ömer Kaçar
Yöneten: Tuğrul Tülek
Bilet: 20 TL
Kimsiniz? Kimlerdensiniz? Neresinden? Biz mutlu bir aileyiz, ya siz? Buyurun, buyurun hoş geldiniz. Lütfen rahat oturun, kendi eviniz gibi... "Misafir", sözde misafirperver bir aile üzerinden güncel sorunlara değiniyor. Ötekileştirme, ikiyüzlülük, mülkiyet üzerine absürt ve çarpık bir kara komedi.

Sultana
(oyun okuması)
7 Ekim 2018
Yer: Taşra Kabare
Saat: 20.30
Yazan: Erdi Işık
Yöneten: Cemal Toktaş
Bilet: 20 TL
“Sultana”, birbirinden farklı iki kadını İstanbul’un en gözde mekânlarından birinde dansla hayata tutunmaya çalışmalarını ve bu mücadelelerinde toplumda kadının yerinin farklı bir gözle sorgulayan, gerçekle masalı iç içe barından bir oyun.

VantaBlack*
(özel proje)
5-6-7 Ekim
Yer: bomontiada dış mekanlar
Saat: Farklı saat dilimlerinde
Proje Konsepti ve Reji: Aslı Ceren Bozatlı
Proje Yazarları: Emre Göğebakan, Ömer Kaçar, Sercan Özinan, Erdi Işık, Aslı Ceren Bozatlı
Yaşam öylece akıp gidiyor. Sen olduğun yerdesin. Aslında sen iyisin, bir şeyin yok. Ama bir durum var, tanıyamadıkça içinde büyüyor. Bir gün, bir sabah öylece gelip kalıyor ve altından kalkamayacağın bir dışlanmışlık hissiyle doluyorsun. İşin garibi nedenini bilmiyor, nereden geldiğini çözemiyorsun. Ona nasıl yaklaşman gerektiğini kestiremiyorsun. İşte bu his her şeyi bir hamlede yabancı kılıyor. Seni, yaşadığın yeri, dilini, ülkeni... Etkinlik, ücretsiz olacaktır.
*2014 yılında bilim adamları tarafından keşfedilen dünyanın en koyu siyah rengi. Renk %99,96 oranında ışığı emiyor. Bu oran rengin bulunduğu cismi tanımsız, anlamlandırılamayan bir şekil haline de getirmiş oluyor. 


Gördüğünüz gibi keyifli bir festival bizi bekliyor. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletelim ve hiç vakit kaybetmeden şimdiden kendi takvimimizde yer açalım. İyi seyirler...


***Detaylar için Galata Perfom’un sosyal medya hesaplarını takibe alabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder