daimatiyatro@gmail.com

22 Mayıs 2018 Salı

ENKA Açıkhava Buluşmaları ile Yazın da Tiyatro!

23:59

PAYLAŞ

ENKA Açıkhava Buluşmaları, biz tiyatroseverler için yapılmış bir güzellik çünkü yazın da yıldızların altında “Daima Tiyatro!” dememize sebep.

Tiyatro sezonunun sonlarına yaklaştığımız şu günlerde, ENKA Açıkhava Buluşmaları'yla, en beğendiklerimizden bir seçki izlemenin ve alkışlamanın keyfini yaşayacağız.

İşte bizi bekleyen, benim de yeniden izleme mutluluğu yaşayacağım oyunlar ve kısa izlenimlerim:

Bir Baba Hamlet, 2 Temmuz Pazartesi, 21:15 
Baba Sahne, bu kez de Açıkhava’da tiyatro seven sevmeyen herkesi Bir Baba Hamlet’le eğlenceli bir şölene davet ediyor. Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun harikalar yarattığı bu davette amaç Hamlet’i sahneye koymak. Ancak kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncunun ortaya nasıl bir iş çıkaracağını tahmin edersiniz sanırım. Üstüne bir de muhteşem performansları eklenince, ne kadar eğleneceğinizi siz düşünün. Shakespeare’i bile gülmekten mezarında ters döndüren yaz güzelliğindeki bu daveti, bence geri çevirmek olmaz. Yoksa gülmekten ağlamadığınız için pişman olursunuz.
*Bir Baba Hamlet ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz

Joseph K, 4 Temmuz Çarşamba, 21:15 
DasDas, Franz Kafka’nın Dava’sını sahneye taşıyor. Diyelim ki, bir pizza siparişi veririken beraberinde felaketleri ve sürpriz gelişmeleri de çağırdınız. Ciddi bir suçlamayla karşı karşıyasınız ama masumsunuz. Ancak masumiyetinizi kanıtlayamıyorsunuz. Her an özgürlük uçurumundan bilinmezliğe doğru yuvarlanmak üzeresiniz... Bu durumda, ne yapardınız? Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın’ın başarılı oyunculuğuyla bakalım Joseph K., tüm bu acı deneyimler içinde bir çıkış yolu bulabilecek mi?

Mutluyduk Belki Bugüne Kadar, 9 Temmuz Pazartesi, 21:15 
Paole Genovese'nin Muhteşem Yabancılar adlı filminin (ve Açıkhava'da gösterimde olacak Cebimdeki Yabancı’nın) sahnede vuku bulmuş halidir Mutluyduk Belki Bugüne Kadar. Cep telefonlarımızın önünde sahtesini ama arkasında aslını yaşadığımız ikiyüzlü dünyamızı yeniden izleyip “masum değiliz, hiçbirimiz” gerçeğine güçlü isimlerle bir kez daha inanacağız. Uyarlama, Kerem Pilavcı’ya ait, yönetmen koltuğunda ise Ahmet Sami Özbudak oturuyor. Canan Atalay, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Gökçe Eyüboğlu, Giray Altınok, Faruk Barman, Fehmi Karaarslan ve Deniz Karaoğlu'nun uyumlu oyunculuğuyla güncelliğini yitirmeyen iletişim sorunsalına gelin bu kez de Açıkhava’da bakın.
*Mutluyduk Belki Bugüne Kadar ile ilgili izlenimlerimi buradan okuyabilirsiniz

Yaşamaya Dair-Bursa Cezaevi'nden Mektuplar, 17 Temmuz Salı, 21.15
Bu oyun, bir saygı duruşu! Büyük usta Genco Erkal, Nazım Hikmet’in ölümünün 50. yıldönümü için özel olarak uyarlayıp yönettiği oyunda sahneyi Tülay Günal ile paylaşıyor. Cezaevinden mektuplara, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere birçok önemli bestecilerin Nazım Hikmet’e ithaf ettikleri şarkılar eşlik edecek. Bizlere de, arkamıza yaslanıp Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’ndeki günlerini, eşi Piraye Hanım’a olan aşkını, vatan hasretiyle dolu sürgün yıllarını izlemek ve büyük ustayı alkışlamak düşecek.

Seni Seviyorum Türkiye, 24 Temmuz Salı, 21.15 
Bakırköy Belediye Tiyatroları, Seni Seviyorum Türkiye ile çamaşırhanede bir araya gelen, her biri başka telden çalan beş kişinin yaşadıklarını anlatıyor. Bu kadar farklı dünyanın insanı bir araya gelmiş olsa da, hepsinin ayrı değil aynı dünyanın daha doğrusu aynı memleketin insanı olduğunu anlıyoruz. İçimizi acıtan memleket durumlarıyla bizi yüzleştiren, gitmekle kalmak arasındaki köprüde yönümüzü seçme kararını bize bırakan ve ‘gitsek de, kalsak da o ülke bizim ülkemizdir’ dedirten bu oyuna mutlaka seyirci kalın. Alican Yücesoy, Damla Karaelmas Gökhan, Defne Şener Günay, Emre Koç ve İrem Sultan Cengiz’in başarılı performansını da bir kenara not edeceğinizden eminim.
*Seni Seviyorum Türkiye ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Hayat, oyun izleyince güzelse ve ENKA Açıkhava Buluşmaları'yla daha da güzel olacaksa şimdiden plan yapılmalı demektir. Seyriniz keyifli, yıldızınız bol olsun! 


**ENKA Açıkhava Buluşmaları'nın detaylarına www.enkasanat.org adresinden ulaşabilirsiniz. 
***Fotoğraflar: ENKA Kültür Sanat

0 yorum:

Yorum Gönder