daimatiyatro@gmail.com

7 Aralık 2017 Perşembe

Sherlock Hamid: Bakırköy Belediye Tiyatroları'ndan Sezona Yakışan Açılış

04:12

PAYLAŞ

Tüm sezonların en çalışkan gruplarından Bakırköy Belediye Tiyatroları, bu yıl da bizi yine en sadık izleyicisi yapmaya kararlı. Bunun için açılışı, Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği ve deneyimli oyuncularının can verdiği Sherlock Hamid’le yapıyor ve amacına başarıyla ulaşıyor.

Bakırköy Belediye Tiyatroları (BBT), bu sezon perdeleri açarken soruyor: “Siz hiç ölü birinden masal dinlediniz mi?” Nasıl, ölü biri mi, masal mı diye anlamaya çalışırken kendimizi Sherlock Hamid’i izlerken buluyoruz. Sherlock Hamid, ödüllü yazar Ahmet Sami Özbudak’ın BBT için özel olarak kaleme aldığı, Makriköy’ün sokaklarına götürdüğü ve yine kendini alkışlattığı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Tersane işçisi Ziya’nın çığlıklarıyla başlıyor, abisi Midhad Efendi’nin emir büyük yerden diyerek Sherlock Holmes’un romanlarından hareketle sahneye nasıl bir oyun koyacağını merak ederek ilerliyoruz. Oyun için seçilen üç kadının sinerjisine (?) hayret ediyor, düzenbaz jurnalci Memduh’a da sinir oluyoruz. Oyunun sonunda tüm bu çabalar nereye varıyor, oyun izleyiciyle buluşuyor mu, Ziya’nın ruhu sahnenin çeşitli köşelerinde dolanırken masal mutlu mu sonlanıyor izlemek gerek. Ancak, bazı gerçeklerin asla değişmeyeceğine de sayelerinde bir kez daha inanmak gerek.


Eflatun Yoncası hikayesiyle başlayan oyunda tarihin tekerrür ettiğine, aslında her devirde bazı kişilerin bir önceki devirden sanki ‘kopyala-yapıştır’ yapılmış gibi yer aldığına emin oluyoruz. Yalan dolanla dolu yaşamını, kafasındaki kırk tilkinin kuyruğunun birbirine değmemesi için türlü hilelere harcayan, dalkavukluğu en büyük erdem olarak kabul edenler için dünya ne güzel bir yer değil mi? Diğer tarafta haksızlıklarla mücadele edenler için aynı durum söz konusu değil. Ancak oyunu izledikçe, doğru söyleyeni dokuz köyden kovsalar da bir onuncu köyün olacağı umudu içimizde filizleniyor. Burada asıl suç bu insanlarda değil, onları bu hale sokan düzende. Düzen değişmedikçe, her iki uçta yaşayan bu insanlar var olmaya, iyi ve kötü çatışmaya devam edecek. İşte Ahmet Sami Özbudak, kalemiyle bunları düşündürdü. Daha önceki tüm oyunlarını izlemiş ve kendisine her seferinde bir öncekinden daha çok hayran kalmış biri olarak burada da farklı tarzı şaşırttı beni. En çok Kar Küresinde Bir Tavşan çizgisinde bir oyun beklerken polisiye romanı tadında ve politik göndermelerle örülen, içine Makriköy’ün tarihini alan, geçmiş zamanı izletip bu zamanı gösteren böyle bir oyunla karşılaşınca “Sami Özbudak, yine yazmış yazacağını” dedim.


Biz tiyatroseverler biliriz ki, önce yazarı sonra da yönetmeni, bize nasıl bir oyun izleyeceğimizin ipucunu verir. Ahmet Sami Özbudak’tan sonra yönetmeni Berfin Zenderlioğlu’nun ismini okuyunca, deriz ki, evet ortaya iyi bir iş çıkacağa benziyor. İzleyince de yanılmadığımızı görürüz. Kendisinin de belirttiği gibi gerçekçi bir yapı oluşmuş ve geçmişle şimdiki dönem arasında bağlantı kurmamızı sağlamış.


Oyuncular, Ali Rıza Kubilay, Kadir Hasman, Yunus Emre Kılınç, Nurhayat Atasoy, Didem Germen ve Nazan Koçak, Sherlock Hamid’in iyi oyun olduğunun sağlamasını yapıyor. Nurhayat Atasoy, Didem Germen, Nazan Koçak'ın yapmacıktan uzak şilveleriyle hanımefendi duruşları, Yunus Emre Kılınç'ın dalavereli halleri, Kadir Hasman'ın çocuksu masumiyeti ve Ali Rıza Kubilay’ın da yüksek enerjisi izlemeye değer. Burçak Çöllü’nün müzikleri, Kerem Çetinel’in teknolojinin nimetlerinde de yararlanarak gerçekleştirdiği dekor ve ışık tasarımı, Sadık Kızılağaç’ın her karaktere tam oturmuş dedirten kostümleri de yine bu “değer”e dahil.

İyi bir oyun izleme zevkini yaşattığı için BBT’ye teşekkürü borç bileceğiniz Sherlock Hamid, kendi mekanlarında alkışlarınızı bekliyor. Makriköy’ün sokaklarında Ziya’nın ruhuyla birlikte dolaşmaya hazırsanız, bence bu harika ekibi ve oyunu bekletmeyin. İyi seyirler!


**Fotoğraflar: Bakırköy Belediye Tiyatroları0 yorum:

Yorum Gönder