daimatiyatro@gmail.com

30 Ekim 2017 Pazartesi

Ayışığında Gökkuşağı: Mucizelere İnanmak Gibi

03:08

PAYLAŞ

Her sezon olduğu gibi bu sezon da Galata Perform, biz tiyatroseverlere yine iyi bir oyun armağan ediyor. Ayışığında Gökkuşağı, Serdar Kurt’ın kaleminde ve Yeşim Özsoy’un yönetmenliğinde bizi mucizeye inanmaya davet ediyor.

Galata Perform, bu sezon açılışı Ayışığında Gökkuşağı ile yapıyor ve ayakta alkışlama sebebimiz oluyor. İlk olarak, geçtiğimiz yıl Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde okuma tiyatrosu olarak karşımıza çıkmıştı. Keşke bir oyun olarak sahnelense dileklerimiz kabul oldu ve şimdi de üç harika oyuncusu ve kendine hayran bırakan dekoruyla karşımızda.


Oyun, kutlama hazırlığıyla başlıyor. Zaten salona adım adar atmaz, ışıklı ve renkli dekoruyla bizler de bu kutlamada yerimizi alıyoruz. Doğum günü, mezuniyet ve evlilik olmak üzere üç kutlamanın ne amaçla ve nasıl gerçekleşeceğini söylemek oyunun tüm büyüsünü bozacağı için sadece arkanıza yaslanın, büyük bir merakla izlemeye başlayın. Ancak şunu söyleyebilirim, merakınızın yanında kalp çarpıntısıyla salondan ayrılacaksınız ve bunu yaşamak bile inanın ömre bedel. Oyunun içeriğini anlatmam mümkün değil ama en azından 'ayışığında gökkuşağı mı olurmuş?' sorusuna cevap verebilirim. Öncelikle, evet ayışığında gökkuşağı olurmuş. Zaten gökkuşağının oluşması için illa güneş olmasına gerek yok. Çok karanlık gecelerde, ayın yüksekliğinin 42 dereceden az olması ve Ay’ın tam karşısında yağmur yağmasıyla da gökkuşağı oluşur. Hatta böyle bir gökkuşağını 2009 yılında İngiltere’nin York Shire kentinde yaşayan Chris Walker aşağıdaki şekilde görüntülemiş. Bir mucize olarak tanımlayacağımız bu gökkuşağı oyunun da çıkış noktasını oluşturuyor. Mucizeye inanır mısınız bilmem ama oyunu izledikten sonra mucizenin gerçekleşmesini, en az oyuncular kadar dileyeceğiniz kesin. Hatta onlar selamını verirken de aklınızın bir köşesinde mırıldandıkları şu sözler yerini alacak: Mucizeler, gece vakti çıkabilecek bir gökkuşağı kadar yakındır belki de... 


Galata Perform, bildiğiniz üzere oyun yazarları yetiştirmek ve onları tiyatro dünyasına kazandırmak üzere kurulan bir platform. Her yıl, yeni yazarlarla tanışıyor ve onların yazdığı oyunları alkışlıyoruz. Bu sezon da sıra, Serdar Kurt’ta. Oyunun en başından beri bizi meraklandırması, olayların bizi sona ulaştırması yavaş ve emin adımarla gerçekleşiyor. Metin gayet iyi oluşturduğu için arada boşlukların da olmasına izin vermiyor. Alkışımızda öncelik kendisinin, sonrasında ise tabi ki, yönetmen Yeşim Özsoy’un. Galata Perform’un kurucusu olarak zaten kendisini takdir ediyorduk, böyle bir oyunu seveceğimiz bir reji ile bize kazandırdığı için ve yardımcı yönetmen Koray Doğan’a da destek verdiği için ayrıca teşekkür  ediyoruz.


Oyuncular, Ayşe Lebriz Berkem, Özgün Çoban ve Oğuz Öztekin, 'iyi ki bu oyunda bir araya gelmiş' dedirtiyor. Dizilerden tanıdığımız (özellikle Deniz Yıldızı’ndan) Özgün Çoban, tiyatro sahnesinde gerçekten başkaymış. Diğer taraftan Oğuz Öztekin de, canlandırdığı karakterin hakkını başarıyla verdiği için ayrıca hayran olmadım değil. Her zaman keyifle seyrettiğim Ayşe Lebriz Berkem, oyuna kattığı enerjisiyle yine geleneği bozmadı.

Konusu, sonu bir yana ama asıl dekor, oyunun en unutulmaz unsuru. Kutlama ortamına dönüştürülen bir oda, camlarda renkli aydınlatmalar, yerde balonlar, arka fonda bir tango şarkısı ve en çok da ışıl ışıl bir salıncak... Dekor, oyunu daha izlemeden ne kadar beğeneceğimizi öndecen müjdeliyor gibi. Böyle bir ortamın içinde, oyuncuların heyecanına ortak olmak çok güzel, hatta dayanamayıp benim gibi o salıncakta sallanmaya çalışmanız da an meselesi. O zaman buyrun mekan ve ses tasarımını üstlenen Yeşim Özsoy’u bir kez daha alkışlamaya.

Ayışığında Gökkuşağı, merakla izlemeye başlayıp, mucizelere inanmayı isteyerek devam edeceğiniz ve biraz farklı duygularla ayrılacağınız bir oyun. Klasiklerle ve Shakespeare oyunlarıyla çevrilmiş bu sezonda ille de bir Türk yazar ve bir Türk oyunu olsun derseniz, kaçırmayın bence. Şimdiden keyfiniz ve mucizeleriniz bol olsun!


*** Fotoğraflar: Galata Perform ve Bahar Pilavcı'ya (@sprinkmania) teşekkürlerimle

0 yorum:

Yorum Gönder