daimatiyatro@gmail.com

12 Haziran 2017 Pazartesi

ENKA Açıkhava Buluşmaları: Tiyatro Yazın da Güzel, Gelsene!

23:39

PAYLAŞ

Biz tiyatroseverler için bir gerçek vardır: tiyatronun mevsimi olmaz. ENKA Açıkhava Buluşmaları da, 19 Haziran-10 Ağustos tarihleri arasında dört oyunla bu gerçeğin altını çiziyor ve hatta tiyatro keyfinin yıldızların altında çok daha fazla yaşandığını bize kanıtlıyor.


ENKA Açıkhava Buluşmaları, programında bu kez tiyatroya en az diğer etkinlikleri kadar ağırlık vermiş. Sezonun sonlarında sahneleri renlendiren oyunlar ve önünde saygıyla eğildiğimiz oyuncular bize yazı müjdelemeye hazır. Bizler de onları alkışlamaya hazırız. O zaman kaybedecek vaktimiz yok diyelim, hangi oyunları izleyeceğimize gelin birlikte karar verelim.

SEMAVER VE KUMPANYA, Semaver Kumpanya - 19 Haziran


ENKA Açıkhava Buluşmaları, açılışı tiyatroyla yapıyor ve bir tiyatrosever olaran beni de çok mutlu ediyor. Semaver Kumpanya, Sait Faik’in Semaver ve Kumpanya isimli iki hikayesinden hareketle sahneye koyduğu bu oyunun geçmişi 15 yıl öncesine dayanıyor. İlk defa kuruluşlarının 5. yılında sahneye çıkan oyun, bu kez Işıl Kasapoğlu’nun gerçekleşen bir hayali olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda hayatta istedikleriyle uğraşan, istedikleri için savaşan insanlara ve onların hikayelerine ortak olacağız. Sait Faik’in bir sözü vardır: “Tiyatro demek; kardeşlik demektir, erdem demektir, sevgi demektir.” Birlik ve beraberliğin her zamankinden daha fazla anlam kazandığı şu günlerde, bu sözün doğruluğuna sahne üstünde bir kez daha inanacağız.

NEREYE GİTTİ BÜTÜN ÇİÇEKLER?, Mam’art Tiyatro – 3 Temmuz 


Yedi kadının hikayesi, savaşın ağırlığı ve paylaşılan ortak yazgılar… Mam’art Tiyatro yine kadınları konu alan bir oyunla sahnede. Savaş mağduru kadınları izlerken ağlayacak mıyız, sevinecek miyiz ya da ağlanacak hallerine gülecek miyiz bilinmez ama çok alkışlayacağımız kesin. Karşımızda kalabalık ve deneyimli bir oyuncu kadrosu var çünkü. Şenay Gürler, Hale Akınlı, Goncagül Sunar, Feri Baycu Güler, Gözde Kansu, Melisa Doğu ve Ece Yüksel, yer yer içimizi oysa da enstürman çalacak, şarkılar söyleyecek ve ruhumuzdaki kara bulutları şöyle bir dağıtacak. Bizler de onların bu eğlencesinden nasibimizi alacağız.

ŞARK DİŞÇİSİ, Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’ - 10 Temmuz


Açıkhava Buluşmaları’na en çok yakışacak oyun bence Şark Dişçisi olacak. Neden derseniz, oyun güzel, hikaye güzel, oyuncular güzel, dansı, kostümleri güzel, kısaca her anlamda çok güzel. Şunu kabul etmekte fayda bir: bir oyuna Engin Alkan’ın yönetmeni veya oyuncusu ve hatta mümkünse ikisi olarak eli ve emeği değiyorsa, o oyun izlenmeye ve alkışlanmaya değiyor demektir. Şark Dişçisi de, aynen böyle bir oyun. Sizi içine alan, kahkahalar attıran ve çok eğlendiren bu oyunda sahnede Engin Alkan, Bedia Ener, Çağdaş Tekin, Deniz Gürsucu, Mert Tiryaki, Cansu Ecem Erkek, Mesut Özsoy, Gökhan Kum, Hakan Kahraman, Suat Onur Çalık,Şeyma Gökçe Cengiz,Yüce Armağan Erkek, Ferya Soysal, Nihan Işık var. Yanında da dört dörtlük bir tiyatro keyfi var.

BİR ZAMANLAR GAZİNODA, Sahne Tozu Tiyatrosu – 17 Temmuz 


Önce takvimler işaretlendi, tüm planlar bu tarihe göre yapıldı ve hatta şimdiden hafiften sabırsızlanmaya başlandı. Sahnede büyük usta Haldun Dormen olacaksa ve yine izlemeye doyamayacaksak, bu hazırlıkları yapmaktan daha doğal ne olabilir ki? Hem yazdığı hem de başrolünü oynadığı bu oyunda, kendisiyle birlikte, yine hayranı olduğum, rol aldığı oyunlarını kaçırmadığım Kerem Atabeyoğlu, Almila Atabeyoğlu, Ruhsar Öcal, Caner Tör, Murat Terzi, Murat Buyruk, Cansel Şanlı, Ece Arlı, Başak Burcu Ceylan, Fatih Aslan da yer alıyor. İki komedyen sahnede buluşuyor, kendi söküklerini dikmeye çabalıyor, şöhret elbisesini yeniden giymeye çalışıyor. Başarılı olacaklar mı, bu işin içinden birlikte çıkacaklar mı ya da batacaklar mı ayrı bir merak konusu.

ENKA Açıkhava Buluşmaları, tiyatroseverleri yıldızların altında, yıldızlarla bir araya getirmeye hazırsa, bize de bu davetkar buluşmaya “seyirci kalmak” yakışır. O zaman kaybedecek vakit yok, yapmamız gereken plan-program çok. Şimdiden iyi seyirler! 

*Oyunlar ve tüm programla ilgili detaylı bilgiye www.enkasanat.org adresinden ulaşabilirsiniz. 


**Fotoğraflar: ENKA Kültür Sanat

0 yorum:

Yorum Gönder