daimatiyatro@gmail.com

21 Eylül 2016 Çarşamba

Geri Sayım Başladı: 2016-17 Tiyatro Sezonunun En Yeni Oyunları!

03:04

PAYLAŞ

2016-17 tiyatro sezonuna günler kala yeni oyunlar, sahnelenmek üzere son hazırlıklarını, oyuncular ise son provalarını yapma telaşı içinde. Geçtiğimiz birkaç ayda yaşanan bir takım tatsız olayların yarattığı sancılarla içimiz acısa da, yeni olan her şey, beraberinde yeni umutları taşır inancıyla perdelerin açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Biz tiyatroseverlerin mevsimi gelmek üzere, haliyle yeni oyunlar listemiz de son şeklini alıyor. Her gün bir tiyatro grubu yeni oyunlarının duyurusunu yaptığından bu liste sonlanacak görünmüyor. Yeter ki, tiyatrolar perdelerini kapatmasın, biz de bu listeyi hiç bitirmeyelim. İşte yeni sezonda alkışlarımızı bekleyen, benim de “izlenecek yeniler” listeme giren oyunlar şöyle:

1. Kel Şarkıcı: Geçen sezon Cemal Toktaş’la Nergis Öztürk’ün kurduğu Taşra Kabare, bu yıl Kadıköy’de yepyeni bir tiyatro oluşumuna imza atıyor. 1 Ekim’de yeni oyunlarıyla Taşra Kabare Mekan’ın açılışını yapacaklar. Benim gibi yeni sezona her şeyiyle yeni olarak başlayalım diyorsanız şimdiden yerinizi alın.


2. Biraz Sen Ölürsün, Biraz Ben: BuluTiyatro’nun bu sezondaki en yeni oyunu benim için oldukça heyecan ve gurur verici. Sevgili arkadaşım Çiyil Kurtuluş’un yazdığı bu oyun sevgili hocam Ebru Nihan Celkan’ın yönetmenliğinde sahnede olacak. Bir anlamda oyun okumasına dahil olduğum bu oyunu gururla alkışlayacağıma eminim.

3. Pera’nın Zamanı: Kumbaracı50, her sezon farklı ve şaşırtıcı işler çıkarma geleneğini bozmuyor, bizi bu kez Pera Palas Jumeirah’ın odalarında bambaşka bir tiyatro deneyimine davet ediyor. Altıdan Sonra Tiyatro’nun yürütücülüğünü yaptığı bu oyunu Yaman Ömer Erzurumlu yönetiyor. Oyuncular da şöyle: Hakan Emre Ünal, Aslı Can Kortan, Erkan Kortan,İhsan Dehmen, Merve Öztoprak Kantarcı/Seda Yürük, Özer Arslan, Seyfi Erol ve Aziz Caner İnan.

4. Kadınlar, Filler, Vesaireler: Her daim hayranı olduğum Özen Yula, bu sezon yönetmen koltuğunda yeni bir oyunla karşımızda. Yunus Emre Gümüş’ün yazdığı oyuna Vahide Perçin, Yasemin Conka ve Açelya Topaloğlu hayat verecek. Bu kadar iyi isimler bir aradaysa şimdiden sabırsızlanmaya başlayabiliriz demektir.

5. Camille, Taşın Kalbi: Tiyatro Keyfi, bu sezon da iddialı oyunlarını sahneye koymaya kararlıysa bize de bu oyunları en önde izlemek düşüyor. Kosta Kortidis’in yazdığı bu oyun, Kemal Başar’ın rejisiyle sahnelenecek. Kadrodaki isimlere bakılırsa, ki bu isimler Kubilay Tunçer, Begüm Topçu Turay ve Serap Yılmaz ise, bu oyunu da perdelerini açar açmaz koşarak izleyeceğimiz kesin.

6. Beyaz Adam Ağacı Keser: Gusto Tiyatro’nun aylar öncesinden hazırlıklarına başladığı bu oyun, yazdığı oyunlarını severek izlediğim Gökhan Erarslan imzasını taşıyor. Cansu Fırıncı, Talha Kaya, Ezgi Erarslan, Onur Bilge, İffet Kendirli ve Vural Buldu bize beyaz adamların etkili hikayesini anlatacak.

7. Akciğer: Tiyatro İN, yine farklı bir oyunla karşımızda. Oda ve Adam oyununda muhteşem bir ikili olan Nergis Öztürk ve Engin Hepileri, bu kez de Mehmet Birkiye’nin yönetmenliğinde 11 Ekim’de Moda Sahnesi’nde prömiyer için geri sayıma başladı.

8. Antigone: Tatavla Tiyatro, 1 Ekim’den itibaren “mutluluk tartışmalarla doludur” diyecek ve kurallara başkaldırmayı anlatacak. Sophakles’in ünlü tregadyası, konusu bakımında tiyatro sahnesinde de güncelliğini koruyacak.


9. Murder Ballad: Tiyatro Kara Kutu’nun en yenisi, Erşan Özhim’in kaleme aldığı, Egemen Sancak’ın yönetmenliğini üstlendiği bu oyun, kadın ve erkeği ve ilişkilerini mizahla ve Nick Cave şarkılarıyla sahneye taşıyor.

10. Nefesinizi Nasıl Tutarsınız: DOT Tiyatro, yeni oyunuyla yine savaşı ve etkilerini anlatacak. Murat Daltaban yönetiminde bu oyunun kadrosu, tanıdık ve başarılı isimlerle dolu. Tuğrul Tülek, Gizem Erdem, Ece Dizdar ve İbrahim Selim, kasım ayından itibaren sahnede olacak.

11. Torun İstiyorum: Moda Sahnesi’nin bu sezon tiyatroseverlerin beğenisine sunacağı yeni oyunu, Kemal Aydoğan yönetimininde bu ayın sonunda prömiyer yapacak. Nazan Kesal, Hülya Gülşen, Caner Cindoruk, Bülent Çolak, Münircan Cindoruk, Aslı Samat ve Ahsen Özercan, aile konusunu masaya yatıracak.


12. Kundakçı: Oyun Atölyesi, provalarını tamamlamak üzere. Haluk Bilginer’in çevirdiği bu oyunu Muharrem Özcan yönetiyor. Kalabalık oyuncu kadrosuyla tıpkı diğer oyunları gibi Kundakçı da kapalı gişe oynayacağa benziyor.

13. Majör Depresyon: Oda Tiyatro da tıpkı diğer gruplar gibi sezon için kolları çoktan sıvadı ve 7 Ekim’de perdeyi Major Depresyon oyunuyla açmayı bekliyor. Yazan Kaan Erkam, yöneten Ferdi Merter ve “ölen” Levent Tayman olunca, kendileriyle birlikte depresyona girmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

14. Othello: Her sezon dilek ve temennilerim ve mutlakalarım arasında bir Shakespeare oyunu vardır. Bu sezon da dileğim Küçük Salon’la gerçek oldu. Şaşırtıcı bir yorum getirdikleri bu oyunun prömiyerinde oldukça hızlı davrandılar. Devam eden gösterimlerin karşılaştığı ilgiye bakılırsa bizim de bilet almak için hızlı davranmamız gerekecek.

15. Gulyabani: Tiyatro Kedi, Hüseyin Rahmi’nin en sevdiğim eserlerinden Gulyabani ile karşımızda. Ecinnileri, büyü ve sihirleriyle farklı bir aşk hikayesi bizi bekliyor. Üstelik yazarın kendisiyle de Hakan Altıner’in oyunculuğyla tanışma şansına sahip olacağız.


16. Dünyaya Gözlerimden Bak: Sonunda Tiyatro D22’den haber aldığımız ve yeni oyunlarının müjdesini paylaştığımız için mutluyuz. Geçtiğimiz sezon Galata’daki mekanlarına veda eden D22, yeni oyununu Haydarpaşa’da eski bir konakta, konağın odalarında farklı bir sahneleme tekniğiyle sunacaklar. Detaylar için sosyal medya hesaplarını takipteyiz tabi ki büyük bir merak ve heyecanla!

17. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin: Kadıköy Theatron da bu sezonu yeni ve iddialı bir oyunla açanlardan. Aslından oyundan ziyade oyuncular açısından iddialı diyebilirim. Kadroda Murat Mahmutyazıcıoğlu, Ayfer Dönmez, Melis Öz ve Başak Kıvılcım Ertanoğlu var çünkü.

18. Ne Seninle Ne Sensiz: Tiyatro Ak’la Kara için sezon 7 Ekim’de bu oyunla başlıyor. Yosi Mizrahi, Buket Dereoğlu, Zeynep Gülmez ve Fatih Gülnar’la çok mu çok güleceğiz bence.

19. Ahududu: Tiyatro Kare, 25. yılını, daha önce iki kez sahnelenen bu oyunla kutluyor. Nedim Saban’ın yönetmen koltuğunda yer aldığı oyunda Suna Pekuysal’ın rolünde Ayşe Kökçü’yü, diğer yaşlı kadın rolünde de Oya İnci’yi izleyeceğiz. Oyun yepyeni bir yorumla karşımıza çıkacak ve bunda en büyük pay bence evde tiyatro keyfini yaşatan Café Theatre’ın kurucusu sevgili hocam Metin Zakoğlu'da olacak. Ahududu tadında bir oyun için kasım ayını bekliyoruz.


20. 4:48 Psikoz: Entorpi Sahne, 1 Ekim’de Sarah Kane’nin unutulmaz eseriyle yeni sezonda ben de varım diyor. Bilge Emin yönetiyor, Deniz Hamzaoğlu oynuyor ve bize de ebedi ışıktan önce bir anlık netlik düşüyor.

21. Nereye Gitti Bütün Çiçekler?: Mam'art Tiyatro, sezona  Tuğrul Tülek'in yönetmenliğinde, Goncagül Sunar, Beste Bereket, Şenay Gürler ve Melisa Doğu gibi isimlerin dahil olduğu harika bir kadroyla yakında merhaba diyecek. Prova fotoğraflarına bakılırsa eğlenceli ve müzikli bir oyun bizi bekliyor.

22. Balkon: Mekan Artı da, perdesini 1 Ekim'de açanlardan. Jean Genet'in yazdığı ve sıradan insanların düşlerini gerçekleştirdiği 'yanılsamalar evi'ni konu edinen bu oyun, 20 kişilik kalabalık bir kadroyla sahnede olacak.

Görüldüğü üzere "hayat kısa, sanat ve oyunlar listesi uzun." Bu listenin daha da uzayıp gideceğinden, sizler bunları okurken yeni oyunların duyurusu yapılacağından ve onları da ekleyeceğimden emin olabilirsiniz. İyi ki, bu liste uzayacak ve böylece iyi ki tiyatro var olmaya devam edecek. Biz seyircilere de tüm tiyatrolara ve tüm oyunculara şimdiden bol şans dilemek kalacak.
Alkışınız bol olsun!!!

0 yorum:

Yorum Gönder