daimatiyatro@gmail.com

20 Eylül 2016 Salı

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 5 Soruyor: Peki Ya Mutluluk?

00:27

PAYLAŞ

Yeni sezon, Galata Perform için festival tadında başlıyor. Odağına sadece oyun yazarlığını alan Galata Perform, bu yıl 5.’sini düzenleyeceği Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali için gün sayıyor. 29 Eylül-3 Ekim tarihlerinde düzenlenecek festivalin teması “Peki Ya Mutluluk?”

Galata Perform, sadece oyun okumalarının yapılacağı Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nin perdelerini 29 Eylül tarihinde Fransız Kültür Merkezi'nde açacak. Fransız oyun yazarı Ronan Cheneau’nun “Yamyamlar” adlı metninin okuması Yeşim Özsoy’un rejisiyle Yiğit Özşener, Ceren Demirel, Reyhan Özdilek, Murat Mahmutyazıcıoğlu ve Erdem Kaynarca tarafından gerçekleşecek. Bu yıl, daha öncekilerden farklı olarak Altıdan Sonra Tiyatro, İkincikat, Talimhane Tiyatrosu ve Emek Sahnesi de festivalin destekçisi olarak bazı oyunların okumalarına ev sahipliği yapacak. On yerli, beş kısa ve beş de yabancı oyunun okumasıyla, bu beş günümüz tiyatro dolu geçecek.

Festivalde beni en heyecanlandıran proje 1 Ekim Cumartesi günü saat 17:00’de gerçekleşecek. Yazdığı tüm oyunları zevkle izlediğim Ahmet Sami Özbudak’ın “Balat Monologlar Müzesi” kapsamında, Balat için yazılmış oyunlar, Balat’ta bir binanın odalarında aynı anda okunacak. Odalar arası monologlarda bakalım nasıl bir deneyim bizi bekliyor… Yine aynı gün saat 13:00’te Amsterdam’daki DeTekstsmederij kurumundan Hollandalı genç yazarların İstanbul üzerine ürettikleri oyunlar GalataPerform ekibi tarafından okunacak.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde yer alacak diğer oyunlar da şöyle: Fikri’nin Vişne Bahçesi, Çiçek Tangosu, Çember, Ay Işığında Gök Kuşağı, Son Tango, Minör Bir Aşkın Anatomisi, Rapunzel’in Düşüşü, Bir Meşrutiyet Faciası Yahut Gündüzlerimiz, Dosya 333, Soğuk, Sığın(m)ak ve Çika. Oyunların yazarları, okuma/gösterim saatleri ve mekanlarıyla ilgili bilgiye Galata Perform’un web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. Oyunlar için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, bir de 20 TL’lik bileti de oyun öncesi mekan gişesinden almanız.


Galata Perform’un yetiştirdiği atölye öğrencilerinin tüm sezon boyunca verdiği emeklerinin karşılığını alacağı, bizim de yeni yazarlarla, onların karakterleri ve hikayeleriyle tanışacağımız bu festival, tiyatroseverler için unutulmaz bir deneyim olacak hem de tam yeni sezon arefesinde. O zaman yeni yazarlara bol şans dileyelim ve şimdiden yerimizi alalım.

***Fotoğraflar: Galata Perform

0 yorum:

Yorum Gönder