daimatiyatro@gmail.com

15 Mart 2016 Salı

20. İKSV Tiyatro Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Oyunlar

00:41

PAYLAŞ

Biz tiyatroseverler için yılın en heyecanla beklediğimiz organizasyonu açıklandı. 20. IKSV Tiyatro Festivali, perdelerini 3 Mayıs’ta açıyor hem de birbirinden güzel oyunlar, dans gösterileri ve performanslarla. Bu durumda bize de yapacak tek şey kalıyor: hemen listemizi hazırlamak, biletlerimizi almak ve arkamıza yaslanıp oyunları büyük bir keyifle izlemek.

3-28 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek 20. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl tam bir tiyatro şölenine dönüşüyor. Yurtdışından 9, Türkiye’den 23 oyun, dans ve performanstan oluşan 32 gösteri ve zengin içerikli 18 yan etkinlik 25 farklı mekânda sanatseverlerle buluşuyor. Benim için en önemli özelliği ise 21 yerli yapımın Türkiye prömiyerini gerçekleştirmesi. Bu durumda ben de hemen listemi oluşturdum, bilet sırasına girdim ve şimdiden  oyunların sahneleneceği Mayıs ayını sabırsızlıkla beklemeye başladım.

İşte oyun listem ve önerilerim:

Godot’yu Beklerken

Öncelikle böyle bir festivalin açılışına yakışan bir oyun seçilmiş. Godot’yu Beklerken, Sahika Tekand ve Stüdyo Oyuncuları ile festivalin açılış oyunu olarak 3 ve 4 Mayıs tarihlerinde “Ve Perde” diyecek. Bizler de bekleme eylemi, beklenti, umut, umutsuzluk ve çaresizlikle dolu bu oyunu en önden izlemeye koyulacağız.
Şizo Şeyks

Shakespeare ve içinden Shakespeare geçen tüm oyunların her zaman bende önceliği vardır. Yiğit Sertdemir’e hayranlığım ve imzasını attığı oyunlara beğenim da malum. Sonuç: açılış oyunundan önce ilk bileti de Şizo Şeyks’e aldım. Shakespeare'in yapıtlarından yola çıkarak; düne bugüne, aşka, iktidara, hırsa, ihanete, kadere, zamana ve çökeyazan şu koca dünyaya koca bir nazire denemesi ve kahkahanın acıttığı bir seyirlik olacakmış. Heyecanla bekliyoruz. 


Shakespeare’in Bütün Ölümleri
Shakespeare’in tüm oyunlarında geçen toplam 75 ölüm, dört soytarı tarafından canlandırılacak. Bu soytarılar, bildiğimiz soytarı kalıplarının dışına çıkacak, ciddi, taşkın, akıllı ve komik olacak. Belki de kendilerini öldürecek, bilemiyoruz! Bizler de hep birlikte, ölümünün 400. yılında Shakespeare'e, ağırbaşlı, kasvetli ve hayli komik bir saygı duruşunda bulunacağız. Üç Kız Kardeş
Çehov’un en beğendiğim eseri, festival kapsamında yine sahnede olacak. Daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir yer hayaliyle yola çıkan üç kız kardeşin hikayesini Hayal Perdesi’nin kalıpları kıran yorumuyla izleyeceğiz. Kadroda Özge Özder, Selin İşcan ve Tuba Karabey varsa, iyi bir oyunculuğun da bizi beklediğine emin olabiliriz.


Kahramanın El Kitabı

Festivalin en ilginç gösterimlerinden biri olacak Kahramanın El Kitabı, İlhami Algör'ün Albayım Beni Nezahat ile Evlendir ve Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku isimli romanlarından uyarlanan bir performans. Deniz Celiloğlu’nun gerçekleştireceği bu eğlenceli anlatıda video animasyonlar eşliğinde ismini saydığımız filmlerin imgeleriyle büyümüş bir kuşağın zihnindeki "kahraman erkek" imgesini sorguluyacağız.

Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi

Biriken’in mimarları Melis Tezkan ve Okan Urun’un kaleme aldığı ve yönettiği bu oyun avganın, korkunun, aşksızlığın içinde kendilerini gecenin dönüştürücü gücüyle sınayanları sahneye taşıyacak. Oyunun kadrosu da oldukça güçlü. Meral Çetinkaya, Defne Halman, Can Kulan, Efecan Şenolsun ve Okan Urun ile festivalin en iddialı oyunlarından birini izleme keyfini yaşayacağız. 


Yaşlı Çocuk

Galata Perfom’un festival için sahneleyeceği Yaşlı Çocuk, bize savaşı ve savaş yüzünden erken büyüyen çocukların hikayesini anlatacak. Yeşim Özsoy’un kaleme aldığı ve yönettiği bu oyunda, Burak Safa Çalış, Ceren Demirel ve Hümay Güldağ gibi sevdiğim oyuncular yer alıyor. Farklı coğrafyalardan dört karakterin, dört gölgenin İstanbul’da toplanmış hikayelerini dinlemeye şimdiden hazırız.


Vanya, Sonya, Maşa ve Spike

Tiyatro Pera, festivalde Cehov’un oyunlarına göndermeler yapan Vanya, Sonya, Maşa ve Spike ile yer alıyor. Tilbe Saran, Nesrin kazankaya ve Şerif Erol gibi tiyatronun en iyi oyuncuları bize taşra insanının umutsuzluğunu ve modern insanın yalnızlığını anlatıyor. Zeki bir komedinin hüzünle buluştuğu bu oyun da listemize girmeyi fazlasıyla hak ediyor.Baba ve Piç
Her ne kadar Elif Şafak’la ve kitaplarıyla yıldızım pek barışmasa da, birçok tiyatroseverin listesinde yer alan bir oyun olduğu kesin. Serra Yılmaz, Nihal Koldaş, Nora Tokhosepyan, Hande Ataizi ve Gökçen Gökçebağ, İstanbul-San Francisco hattında aynı sülaleden dört kuşak kadının hikayesini sahneye taşıyor. Geçen yıl İtalya’da sahnelenen Baba ve Piç, bu yıl ilk kez ülkemizde tiyatroseverlerle buluşacak.


Macbeth
Shakespeare’in modası hiç geçmeyen oyunu Macbeth bu kez de festivalde kendinden söz ettirecek. Bülent Emin Yarar’ın yönetmenliğini üstlendiği bu oyunda Macbeth’in iktidarı ele geçirmek ve elinde tutmak için oynadığı tüm kozlarının bugün ne kadar farklı olduğunu ya da ne kadar aynı olduğunu görecek ve sorgulayacağız. Kısaca, 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde bizi dolu dolu bir program, zengin oyuncu kadrosu veayakta alkışlayacağımız oyunlar bekliyor. Programın diğer oyunlarını IKSV’nin websitesinden takip etmek mümkün. Uyarmakta fayda var, biletler iki gün önce satışa çıktı ve birçok oyunun bileti, tükendi tükenecek. O zaman hemen listeleri hazırlayıp gerekli aksiyonları almak için elimizi çabuk tutmak gerek. Şimdiden iyi seyirler!


0 yorum:

Yorum Gönder