daimatiyatro@gmail.com

24 Şubat 2016 Çarşamba

Macbeth: Tiyatro Karakutu Yorumuyla Bir İktidar Sorunu

03:20

PAYLAŞ

Bir Shakespeare hayranı olarak oyunlarının yeri bende ayrıdır. Bu oyunlar, uzun kasvetli halinden sıyrılıp canlı ve farklı bir şekilde günümüze uyarlanmışsa,  listemde her zaman önceliği vardır. Tiyatro Karakutu'nun öz, yalın ve etkili bir şekilde yeniden yorumladığı Macbeth, iyi bir notu hak ediyor.


Shakespeare’in iktidar hırsını konu aldığı özellikle günümüzün siyasi ortamına uyan oyunu Macbeth, Tiyatro Karakutu tarafından doğru zamanda sahneleniyor. Oyun bize hırsın vereceği zararları, sadakat, sevgi, aile gibi değerlerin katili olarak neler yaptıracağını ve eninde sonunda kurbanı olacağımızı anlatıyor. Macbeth, yüzyıllar önce yaşanan bir trajedinin farklı coğrafyalarda ve zamanlarda da yaşanabileceğinin en güzel kanıtı olarak Shakespeare’in evrenselliğinin altını çiziyor. Hayatta çok daha önemli şeyler varken, henüz ölüme çare bulunmamışken bu hırsın nedenini hala sorguluyoruz üstelik hırsın barındırdığı hiçbir hikayenin mutlu bir sonla bitmediğini bilerek. Oyun başlar, Shakespeare’in diğer karakterlerinden farklı masum Macbeth’i ve Lady Macbeth’in provokasyonlarını izlemeye koyuluruz. Hırs bir zehir olarak kanına karışmıştır bir kere. Onunla birlikte elimizden bir şey gelmeden o mutlak sona adım adım ilerleriz. Arada Lady Macbeth’in çırpınışları yolumuzu keser, empati bile duymadan sadece bakarız. Perde kapanır ve olacağı buydu diyerek oyunu bitiririz.

Tahta oturmak için her yolun mübah olduğuna inanan Macbeth ile onun bu hırsına ortak Lady Macbeth’in hikayesini bu kez iki kişiyle ve farklı bir formatta izliyoruz. Tiyatro Karakutu, oyunu sadece Macbeth’in ve Lady Macbeth’in tiradlarıyla ve tek perde olarak sahneye taşımış. Oyunu, karakterlerin kalabaklığından ve olayların karmaşıklığından silkeleyip nokta atışı yaparak anlatma yolunu seçmiş. Böylece sade ve etkili bir uyarlama olmuş. Sadece dilini aynı biçimde bırakmış ve bu da, oyunun atmosferini ve Shakespeare’in izini hissetmemizi sağlamış. Macbeth’i önceden defalarca okumuş ve izlemiş biri olarak bu şekilde sade halini seyretmek çok hoşuma gitti. Her ne kadar beni düşündürse de, oyunu daha önce izlememiş olanların veya hiç bilmeyenlerin de bu kısa haliyle tüm olayları anladığını belirtiyorlar. Artık devir değiştiğine, oyunları uzun ve ağdalı değil de az ve öz bir şekilde izlemeyi tercih ettiğimize göre bu Macbeth tam bizlik olmuş. Yönetmen Egemen Sancak, ihtiyaçlarımıza doğru ve iyi uyarlamayla cevap vermiş.


Oyun sadece iyi bir uyarlamayla değil iyi bir oyunculukla da göz dolduruyor. Macbeth rolünü üstlenen Hamdi Alp, bu görevi fazlasıyla yerine getirmiş. Macbeth’in en baştan sona kadar yaşadığı duygu yoğunluğu, hırslı çırpınışları ve çaresizliği aynı şekilde izleyicileri de içine alıyor. Daha önce dizi ve filmlerden tanıdığım Hamdi Alp, oyunculuğunu asıl sahnede konuşturuyormuş. İlk defa tiyatroda izlemiş biri olarak diyebilirim ki, elinde tuttuğu kılıç gibi keskindi oyunculuğu. Lady Macbeth’i canlandıran Deniz Yılmaz’ın performansının da aşağı kalır bir yanı yoktu. Kocasından çok iktidara olan aşkı, gözlerini döndüren hırsı, özellikle de vicdanına yenildiği son sahnedeki çaresizliği tiradlarının her karesinde hissediliyordu. Kısaca Hamdi Alp ve Deniz Yılmaz, her oyuncunun hayali olan bu karakterlere oyunculuklarıyla hakkını vermiş.Dekor ve kostümlerinin de oyunun iyi bir uyarlama olmasında payı büyük. Her iki oyuncu, o dönemin şaşalı kaftanlarını çıkarıp modern kıyafetlerle karşımıza çıktı. Deri ceketli Macbeth ile elbiseli Lady Macbeth; hırs oldukça her dönemde ve sadece siyasal platformda değil iş ve sosyal ortamlarda da  Macbethler ve Lady Macbethler olmaya devam edeceğini anlatıyordu. Dekor olarak iktidarın simgesi bir koltuk, zemine serpiştirilen bir avuç toprak oyundaki tüm metaforların bir özeti niteliğinde. Oyunun afişinin de ne kadar başarılı olduğunu söylemesem olmaz. Macbeth’in ve tüm oyun bir afişle karşımıza serilmiş.


Özetle Macbeth, Tiyatro Karakutu tarafından sade ve etkili bir şekilde karşımıza çıkıyor. Her ne kadar şu andaki siyasal gelişmeler bizi boğsa da, bir Shakespeare oyun izleyerek bazı şeylerin hiç değişmediğini görmek gerek. Onun için de en kısa zamanda Tiyatro Kara Kutu’nun yolunu tutup Macbeth’i, Hamdi Alp ve Deniz Yılmaz’ın oyunculuğunda izlemek gerek. Şimdiden iyi seyirler!


***Fotoğraflar: Tiyatro Karakutu

1 yorum: