daimatiyatro@gmail.com

17 Kasım 2015 Salı

BO Sahne'de Oyunlardan Oyun Beğenin

01:25

PAYLAŞ

Yeni sezona, hem önceki sezon kapalı gişe oynayan oyunlar hem de birbiri ardına prömiyer yapan yeni oyunlarla oldukça hareketli başladık. Tüm bu hareketlilikte başı, BO Sahne çekiyor, bizim de “izlenecek oyunlar” listemizi dolduruyor.

BO Sahne'nin hikayesi iki yıl öncesine dayanıyor. BizOyuncular, 10. yaşını Cihangir’de bir sahne açarak kutlamaya karar veriyor. Levent Özdilek ve Nilüfer Bıyıklı, BO Sahne’yi 18 Mart 2013'te Adolf oyunuyla tiyatroya kazandırıyor. O günden beri sadece kendi oyunlarını sahnelemekle kalmıyor, birçok tiyatroya da mekanını açıyor. Haftanın hemen her gün dolu olan programları sadece oyunlardan ibaret değil. Film gösterimlerinden, dinletilere, tek kişilik gösterilerden çocuk oyunlarına kadar birçok etkinlik de sahnede yerini alıyor.


Bu sezon için "en bereketli sahne" ünvanını kimseye kaptırmayan BO Sahne’nin repertuarına gelin birlikte bakalım:

İnternette Tanışan Son Çift

Benim Bo Sahne’yle tanışmama vesile olan bu çift, geçen sezondan bu yana internet aşklarını yeniden tanımlıyor. Akasya Asıltürkmen ve Ozan Akbaba'nın muhteşem performansıyla süresi kısa, etkisi ve kahkahası uzun bu oyunu mutlaka izleyin. (Oyunla ilgili yazıma ulaşmak için tıklayabilirsiniz)

Son Zenne

“Büyüttüğüm umut, bir kurşuna ait olmuş” diye fısıldayan bu oyun zaten çarpıcı hikayesini izlemeden hissettiriyor. Yakınımızda olup da görmezden geldiğimiz üç ayrı insan, Cansu Fırıncı, Yarkın Ünsal ve Sevtap Özaltun’ın oyunculuğunda dile geliyor. Hal böyle olunca, benim listeme de en üst sıradan giriyor.

Bekarlığa Veda

8 Aralık’ta prömiyer yapacak bu oyun, düğün öncesi gerçeklerle yüzleştiriyor hem düğün sahibesini hem de bizi. Oyuncu kadrosu müthiş! Akasya Asıltürkmen, Merve Engin, Özlem Önaldı, Dilara Gönder, Berke Üzrek ve Parla Şenol’lun yer aldığı bu eğlenceli ve romantik komedi için hazırız, “ve perde” demesini bekliyoruz.

Özel Kadınlar Listesi

Mam’Art Tiyatro’nun ilk oyunu Özel Kadınlar Listesi 12 Ekim’de prömiyerini yaptı ve o gün bu gündür “yeni ve çok keyifli bir oyun varmış, haydi gidelim”le başlayan sohbetlerimizin kahramanı oldu. Oyunun yönetmeni İki Kişilik Yaz’ın ödüllü oyuncusu Tuğrul Tülek. Oyuncular, Deniz Karaoğlu, Feri Baycu Güler, Beste Bereket, Hülya Gülşen ve Başak Daşman, kadın-erkek ilişkilerinin geçmişini sahne taşıyor.

Hakan Gerçek’ten Van Gogh ve Üstü Kalsın

Hakan Gerçek, geçen sezondan bu yana iki oyuna tek başına imzasını atıyor, sonucunda her ikisi de kapalı gişe oynuyor. Van Gogh oyununda Ressam Van Gogh olarak etkileyici bir performans sergiliyor. Diğer taraftan Cemal Süreya’nın şiirleriyle Üstü Kalsın’da bize tiyatro sahnesine şiirin de çok yakıştıığnı gösteriyor.

Tiyatro Oyun Kutusu’ndan In-Yer-Face Güzellemeleri

Tiyatro Oyun Kutusu önce O Yüz'le sarsacak sonra da Sexhop'la kahkaya boğacak. O Yüz, iki sezon İzmir’de kapalı gişe oynamıştı ve şimdi sıra İstanbul’da. Müzikal komedi Sexhop’ta ise in-yer-face trükleri kullanılıyor. Gösterim tarihleri için BO Sahne'nin programını yakın takibe aldık.

Kül Kedisi Öldü

Prodüksiyonu ÖBTT'ye ait tek kişilik bu dram bize kadınların maruz kaldığı fiziksel ve kültürel şiddeti bir kez daha anlatıyor. Özlem Erben'in yazıp yönettiği ve Yasemin Şimşek Tüzün'ün oynadığı Kül Kedisi Öldü hepimizi derinden sarsacağa benziyor.

Uçurtmanın Kuyruğu

Savaş Dinçel’in yazdığı Uçurtmanın Kuyruğu 'na Oktay Gürsoy ve Kadir Tırpan can veriyor. 27 Ekim’de prömiyerini yapan bu oyun, umutlarımızı tüketmemeye kararlı çünkü ona göre her şey yeni başlıyor.


BO Sahne’nin programında oyunlar kadar gösteriler, kısa filmler ve dinletiler de var. Örneğin Tuna Tüner, İlişki mi Çelişiki mi de bize ilişkilerin kimyasını değil, bilinçaltındaki simyasını gösteriyor. 7 Kısa Film projesinde Buğra Kekik Kısa Filmleri, sinema tutkunlarını tiyatro sahnesinde film izlemeye davet ediyor. Diğer gösteri ve dinletiler için gözünüz BO Sahne’de olsun.


Kısaca BO Sahne, bizoyuncularla bizizleyicilerin buluşma noktası. Bu arada, gidenler zaten biliyordur ama gitmeyenler için de hemen söyleyelim: BO Sahne’nin girişinde, oyunları izlemeden önce merakla bekleyeceğiniz, izledikten sonra da “harika bir oyundu” yorumunu yapacağınız kafe'si bulunuyor. Sezonun hızına yetişmek için BO Sahne’yi bekletmeyin. Şimdiden size iyi seyirler!

Ve son olarak, alkışın bol olsun BO Sahne!


*Oyun, program ve atölyeler için bakınız www.bosahne.com

**Biletler için bakınız bosahne.com ve biletix.com

***Fotoğraflar: BO SAHNE0 yorum:

Yorum Gönder