daimatiyatro@gmail.com

30 Ekim 2015 Cuma

Ne İyi Ettik de Yalınayak Müzikhol'e Geldik!

00:11

PAYLAŞ

Tiyatro sahnesine her şeyin yakışacağını düşünürdüm de bir müzikholün yakışacağı hiç aklıma gelmezdi. Zaten ilk başta “ne alaka, tiyatroda müzikholün işi ne?" diye sordum sonra kimmiş, kimlerdenmiş bu Yalınayak Müzikhol diye iyice meraklanmaya başladım. Merakımı gidermek için de hemen Kumbaracı50’nin yolunu tuttum. Kendileriyle tanıştım, tanışmaktan da çok memnun oldum.

Kumbaracı50, sezona bizleri şaşırtan bir başlangıç yaptı. Aslında kendilerinin hiçbir suçu yok, asıl suç Yalınayak Müzikhol’ün. Gelip iki kolon arasına sahnelerini kurdu ve her ay en az iki gece program yapmaya başladı. Tabi onlar da haklılar, kentsel dönüşüm nedeniyle yersiz yurtsuz kalmışlar, Patron ve Dişsiz Nine gelene kadar sanatlarını icra etmeleri ve para kazanmaları gerek. Kumbaracı50 de eksik olmasın evini açmış. Hem onları hem de bu berbat gündemde içi bayılan bizleri mutlu etmiş.


Neyin nesi bu Yalınayak Müzikhol derseniz, Kumbaracı50’nin şarkılı, türkülü, çalgılı, danslı, kuşlu ve çiçekli projesi. Herbiri nevi şahsına münhasır insanlardan oluşuyor. Misal: Hasbel Kader, Yeter Artık, Keyfe Keder, Tutku Su Sır, Can Hıraş, Bakiye Yetersiz, Hakkı Yendi, Hilkat Garibi, Sevgi Seli...  Tek ortak özellikleri var, o da yalınayak olmaları. Önce bizden “sevgi duruşu”nda bulunmamızı istiyorlar. Bulunuyoruz, üstüne de yanımızdaki insanlara tanımadan sarılıyoruz. (İçimizden de Tomris İncer’e saygı duruşunda bulunuyoruz.) Sonra Kıvanç Duyar başlıyor güzide sanatçıları davet etmeye. Sırayla bize şarkılarını söylüyor, meditasyon yaptırıyor, dansını sergiliyor ve kısaca hem eğleniyor hem de eğlendiriyorlar. Bununla da yetinmiyor, ikinci perdede hayallerini anlatıyor, geriyor, korkutuyor ve en sonunda da içimizi oyuyorlar.

Müzikholdeki her bir karakterle yeni tanışmış gibi görünsek de hepsini gözümüz bir yerden ısırıyor. Her biri toplumda gördüğümüz, bildiğimiz ve bazen “bilmez olaydık” dediğimiz insanlar. Onlar bize toplumun siyasi ve tarihi panoramasını sunuyor, televizyonda izlemekten bıktığımız popçuları hatırlatıyor, hala ne işe yaradıklarını bilemediğimiz yaşam koçlarına selam çakıyor ve sonra da gerçekleri bir tokat gibi suratımıza çarpıyor. Hayallerimiz kuş olup uçuyor, biraz kanadımız kırılıyor ama sonunda umutlarımızı da yeşertiyoruz onlarla birlikte.


Hayatın aynası bu kez Yalınayak Müzikhol olmuş. Her bir karakter üzerinde çok çalışılmış, tezatlıkları ustaca işlenmiş, belli. Favorim ise Keyfe Keder. Kişisel gelişimi kişisel gerilime dönüştürenlere, dilimizi yozlaştıranlara, inançlarımızı sorgulatanlara hep birlikte “tooooo” diyoruz. Hayatın bazı gerçeklerine gözümüzü açan Hilkat Garibi’ye, kuşları özgürleştiren Tutku Su Sır’a ve özlü sözleriyle bize öğüt veren Yeter Artık ile Bakiye Yetersiz’e teşekkür ediyor, bir yapımcı bulursak Can Hıraş’ı arayacağımıza söz veriyoruz. Sevgi Seli’ne de rica ediyoruz, bir daha o mektubu okuma! Bir de şu merak ettiğimiz yalınayak meselesi var. Herkesin nedeni kendine göre, kim açıklarsa "aslında sen de haklısın" diyoruz. Yani yazık üşütecekler diye çok üzülmüyoruz.


Müzikholde olduğumuza göre her şey de ona göre olmalı, değil mi? Kumbaracı50, sağolsun hiçbir masraftan kaçınmamış. Dekor janjanlı, ışık ve ses sistemi ise oldukça havalı. Kostüm olarak ne buldularsa giymişler ama kendilerine de cuk diye oturmuş. Keyfe Keder’in taytı, Can Hıraş’ın gömleği ise kostümlerin yıldızı. Seçilen şarkılar harika, sanatçıların ses ve yorumları daha da harika. Sayelerinde, kulaklarımızın pası silindi, şarkılara eşlik etmek iyi geldi. Koreografinin başarısını söylemezsem hatrım kalır. Kısaca, emeği geçen herkesin* ve görünce hatırlayacağınız tüm sanatçıların** eline, koluna, diline ve yalınayağına sağlık! 

Her şey iyi güzel ama söylemezsem içimde kalacak, sormazsam kafam basmayacak birkaç soru var. Birincisi ilk sahnede bizi coşturdunuz sağolun ama ikinci sahnede neden düştük hatta düşmekle kalmayıp sonunda yere çakıldık? Düştük ama yine düştüğümüz yerden yukarı çıkmak isterdik. İkincisi, malum sahne iki kolon arasında ve ortada, seyirciler de iki yana dağılmış vaziyette. Oyuncular da sahnenin bir sağına bir soluna dönerek izleyicilere kendini gösteriyor. Ancak son sahnede bu dönüş 360 dereceyi buldu. Zaten Sevgi Seli’nin mektubu sayesinde içimiz bir hoş oldu bir de üstüne başımız döndü. Yazık değil mi bize? :( Son olarak da diyorum ki, o son şarkıyı söylemeyecektiniz. Biraz eğlenceli bir şarkıyla müzikholden ayrılırken hoş bir sada kalsaydı, olmaz mıydı? "Hatitipatiti" yaparak ayrılabilir miyiz bir dahaki sefere? 

Ben soruların cevabını beklerken sizler de Kumbaracı50’nin yeni misafirleriyle üç vakte kadar tanışın derim. Yalınayak Müzikhol bir oyun değil, bir kabare hiç değil. Biz tiyatroda halk arasında kendisine grotesk (tiyatroda karikatürleştirme işleminin özü) diyoruz. Beklentinizi serim, düğüm ve çözümlü bir tiyatro oyunu izleme yönünde oluşturmayın. Sahne üstünde bambaşka bir deneyim, eğlence, gülmece, güldürmece ve düşündürmece vaad ediyorlar. Sizi oyuna çekiyor, biraz üzüyor biraz da ağlatıyorlar. Hayatın gerçekleri de bunlar değil mi zaten? Çok fazla ipucu versem güzelliği kaçacağından siz hazırlığınızı yapın. Bir de giderken cebinizde bozuk olsun, müzikhole hayrınız dokunsun. Şimdiden iyi seyirler!

*Emeği geçenler: Patron, Yasin Gültepe, Candan Seda Balaban, Senem Oluz, Erhan Yürük,Onur Kahraman, Savaş Balaban, Burak Sarıhan, Murat Dürüm, Burak Çöllü, Hazal Şahin, Muzaffer Malkoç

**Sanatçılar: Ömer Erzurumlu, Aslı Can Kortan, Çiğdem Aygün, Candan Seda Balaban, Sinem Özalır, Murat Kapu, Gülhan Kadim, Onur Sarıgül, Seda Yürük, Selen Şeşen

***Fotoğraflar: Kumbaracı50, Yalınayak Müzikhol

2 yorum:

 1. Üstteki yazıyı kim yazdıysa ellerine sağlık."Yalınayak Müzikhol'ü " seyreden herkesin düşüncelerini dile getirmiş sanki.Ben seyredeli 15 gün oldu ama şarkıları hala dilimde,müzikhol aklıma geldikçe de yüzümde gülümseme oluşuyor.Dünyanın düzenine Ülkenin gidişatına,siyasetin çirkinliğine kızarak gerilmişken aklıma geliveriyor ve hemen "toooooo " diye başlıyorum.Bu arada etrafımda da "Canhıraş "için hala yapımcı aramaktayım.Sorduklarımsa "Seçimden sonra abla "diyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sevgi Hanım,

   Yazıyı ben yazdım, Eda Geven ben :) Bu blog da benim bloğum. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Seçimden sonrası oldu, bir gelişme vardır umarım Can Hıraş için. Sevgiler...

   Sil