daimatiyatro@gmail.com

5 Ekim 2015 Pazartesi

Kadıköy için Tiyatro Vakti!

23:51

PAYLAŞ

İstanbul’da tiyatro en çok Kadıköy’e yakışıyor. En eski, en köklü ve en genç tiyatro gruplarını ağırlayan bu semt Ekim ayıyla birlikte sezonun hareketinden nasibini alıyor. Yeni oyunlar sahnede yerini alırken önceki sezonun oyunları yine kapalı gişe oynamaya devam ediyor.

Tiyatrolar, şehrin dört bir tarfında perdelerini açmaya başladı. Bana göre sezonun en özel ve en heyecanlı oyunları her sezon olduğu gibi yine Kadıköy’de bir araya gelmiş. Bakalım Anadolu yakasında tiyatro nerede, nasıl ve hangi oyunlarla hayat bulacak:

OYUN ATÖLYESİ
"Kadıköy + tiyatro=?" işleminin cevabı elbette Oyun Atölyesi’dir. Her sezon bu kadar başarıyla oyun sahneleyen ve bu kadar çok isminden söz ettiren başka bir tiyatro yoktur sanırım. Bu sezon da geleneği bozmayacakları aşikar. Yeni oyunları Köprüden Görünüş ile Hansel ve Gratel’in Yeni Hikayesi daha şimdiden kapalı gişe. Geçen sezon da sahnelenen Dolu Düşün Boş Konuş, Nehir ve Testosteron da ayakta alkışlanmaya devam edecek.

MODA SAHNESİBir tiyatro sahnesinden öte mekanı ve farklı oyunlarıyla Moda Sahnesi bu sezon da bilet bulma çabamızı haklı çıkartacak. Bu sezonun yıldızı Shakespeare’in ölümsüz eseri En Uzun Gecenin Rüyası olacak. Mert Fırat, Beyza şekerci, gibi oyuncuların yer aldığı bu oyunun Ekim biletleri tükenmiş durumda. Bira Fabrikası, Bütün Çılgınlar Sever Beni, Parkta Güzel Bir Gün de yine tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek. Ayrıca Katil Joe ve Roberto Zucco da Moda Sahnesi’ne konuk olacak oyunlardan.

EMEK SAHNESİHer Kadıköylü tiyatroseverin tiyatroya verilen emeği gördüğü ve oyunlarıyla takdir ettiği sahnedir Emek Sahnesi. Her sezon da mutlaka gidilmesi gereken oyunları vardır ve Küskün Müzikal bu oyunların başındadır. 22 Ekim’de yine sahnede olacak. Bu sezon da mekansız birçok tiyatro grubunu ağırlayarak Palto ve Thom Pain gibi oyunları Kadıköylülerin ayağına getiren Emek Sahnesi'ni takipte kalmaya devam edeceğiz.

CRAFT TİYATROİpek Bilgin’in "kadın tiyatrosu" diye tanımladığı Craft Tiyatro, başarılı oyunları ve bu oyunlara bulamadığımız biletleriyle biliniyor. Açılışı, geçen sezon sahnelemeye başladıkları Personel ile yaptılar. Aslı Enver ve Dolunay Soysert, Ekim ayı boyunca her çarşamba izleyiciyle buluşmaya devam edecek. Kalp Düğümü ve Garaj oyunlarının Kasım ayında sahnelenmesi ve bilet bulma konusunda ümidimiz hala yerini koruyor.

DURU TİYATROEmre Kınay’ın kurduğu Duru Tiyatro’yu kaliteli oyunlarıyla biliriz. Bu sezon da bilmeye devam edeceğiz. Ödüllü oyunu Sondan Sonra 18 Ekim’de yine sahnede olacak. Geçen sezonun sonlarında Emre Kınay’ın oyunculuğuna hayran kaldığımız tek kişilik oyunu Nihayet Bitti de yine her tiyatroseverin hazırladığı “izlenecek oyunlar listesi”nde. Ayrıca çocuklar da unutulmuyor. Karman Çorman ile Korsan Ana ve Geveze Papağan Cumartesi günleri minik izleyicilerini bekliyor.

TİYATRO AK’LA KARABundan dört yıl önce Kadıköy’de eski Broadway sinemalarını bir tiyatro merkezi yapmak için kolları sıvayan Tiyatro Ak’la Kara, bu sezon da beğeniyle izlenilen Cyrano de Bergerac, Üç Nokta, Kelebekler Özgürdür ve Karar Kimin’i sahnelemeye devam edecek. Tiyatro İntaKt ve Tiyatro 2000’i sahnesine konuk ederken Kediler ve Fareler oyunuyla da çocuklara tiyatroyu sevdirecek.


Gördüğünüz gibi Anadolu yakasında tiyatro bu sezon da tüm görkemiyle hayatın aynası olmaya devam edecek. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden hemen organize olmalı, ön koltukta yerimizi almalı ve oyuncuları ayakta alkışlamalıyız. Şimdiden iyi seyirler!

0 yorum:

Yorum Gönder