daimatiyatro@gmail.com

14 Eylül 2015 Pazartesi

Duyduk Duymadın Demeyin: Tiyatro Keyfi'nde Perde 18 Eylül'de Açılıyor

02:50

PAYLAŞ

Tiyatro Keyfi, bu yıl sezonu erken açanlardan. 18 Eylül'de Shakespeare'in Bütün Eserleri'yle yeni döneme merhaba diyecek, Öykülerden Oyunlar'ı, Romeo ve Juliet kukla oyununu sahnelemeye devam edecekler. Tiyatroseverlere ayrıca çok güzel bir armağanı da olacak. Cahide Sonku müzikaliyle, adı gibi keyifli bir sezona adım atacağız. Üstelik tüm bunları yeni adresi Borusan Oto Dolmabahçe Sahne'de gerçekleştirecek.

2013'te Dr. Cüneyt Arkan ile tiyatro yönetmeni ve oyuncu Kemal Başar tarafından kurulan Tiyatro Keyfi, Ekim ayını beklemeden 18 Eylül'de perdelerini açıyor. Önceki yıllardan farklı olarak bu kez, kendilerinin yeni evine konuk olacağız. Artık adresimiz belli: Borusan Oto Dolmabahçe Sahnesi. Oyunları izlemek için tek bir mekanın olmasına ve bunun için de böyle bir sahnenin seçilmesine çok sevindim. Bu demektir ki en kısa zamanda "hayırlı olsun" ziyareti yapılacak.


Programda ilk sırayı Shakespeare'in Bütün Eserleri - Hafif Kısaltılmış oyunu alıyor. Bundan yıllar yıllar önce Londra'da izlediğim ve hep keşke ülkemizde de gösterilse dediğim bu oyun 2013'ten beri güldürüyor. Shakespeare'in tüm oyunları bir saatlik süre içinde bir film şeridi gibi sahneden geçiyor ama bambaşka bir formatta. Geçen yıl, sezonun açılışını Kerem Muslugil, Mesut Yılmaz ve Kemal Erdurak'ın rol aldığı bu oyunla yapmıştım. Sayelerinde eğlenceli bir giriş oldu ve tüm sezon birbirinden keyifli oyunlar izledim. Siz de kahkahası bol bir açılış yapmak isterseniz hemen biletinizi alın. Bu oyunda çok güleceksiniz ayrıca Shakespeare izleseydi, eminim o da çok gülerdi. (Oyunla ilgili blog yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

22 Eylül'de sahnede Öykülerden Oyunlar olacak. Savaş Başar'ın anısına Emrah Serbes'in öyküleri tiyatro sahnesine taşınıyor. Erken Kaybedenler ve Hikayem Paramparça kitaplarından seçilen erken ergen erkeklerin öykülerini Kemal Başar ve Hakkı Ergök anlatıyor, biz tiyatroseverler de büyük bir keyifle dinliyoruz. Benim gibi Emrah Serbes hayranıysanız, en önde yerinizi alacağınız kesin. Listenizde farklı bir tiyatro deneyimi yaşayacağınız bir oyun olsun derseniz Öykülerden Oyunlar'ı hemen not edin.  (Oyunla ilgili blog yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)  


Tiyatro Keyfi, Haziran 2014'ten beri Shakespeare'in ölümsüz eserlerinden Romeo ve Juliet'e de yeni bir soluk getiriyor, Oyun, kukla tiyatrosu formunda sahneye konuluyor ve hem kuklalar hem de oyuncular sahnede birlikte oynuyor. Bu tarz ülkemizde ilk defa deneniyor. Aşkın her hali güzel ve aşkı en iyi anlatan Romeo ve Juliet de her formatta güzel. Dillere destan bu aşkı, kuklalarla izlemek ayrı bir keyif olacak.

Sıra geldi bu sezon beni en çok heyecanlandıracak projeye yani Cahide Sonku Müzikali'ne. Ülkemizin ilk kadın yönetmeni, tiyatro ve sinemaya damgasını vurmuş Cahide Sonku'nun yaşamı bir müzikal olarak karşımıza çıkıyor. Müzikal olması kadar Cahide Sonku'yu oynayacak oyuncunun da Nilüfer Açıkalın olması inanılmaz heyecan verici. Nülüfer Açıkalın'a bu rol inanılmaz yakışacak eminim. Şimdiden hazırlığımı yaptım, bence siz de yapın çünkü hem 1 Ekim'deki ilk gösterime hem de bu ay içindeki diğer oyunlara sınırlı sayıda bilet kalmış. Artık sabırsızlıkla bekleme zamanı :)


Görüldüğü gibi Tiyatro Keyfi'nde sezon hareketli ve yeni oyunuyla da bereketli olacak. Onlar yeni evinde bizi ağırlamaya hazırlanırken siz de birbirinden güzel oyunları izlemeye hazırlanın derim. Şimdiden iyi seyirler!   

***Fotoğraflar: Tiyatro Keyfi

0 yorum:

Yorum Gönder