daimatiyatro@gmail.com

28 Eylül 2015 Pazartesi

Bir Varmış, Bir Yokmuş, Kar Küresinde Bir Tavşan Varmış

00:17

PAYLAŞ

Masal sever misiniz? Eminim cevabınız 'evet' olacaktır. Hepimiz annemizden, babamızdan, büyüklerimizden dinlediğimiz masallarla büyüdük. Şimdi ise birer yetişkin olmamız artık bu masalları dinlemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bu kez masalı bir tiyatro sahnesinde dinlemek ister misiniz? Cevabınız yine evetse, o zaman buyurun İkincikat’a ve Kar Küresinde Bir Tavşan’ı dinlemeye!

İkincikat Tiyatro, geçen yazdan bu yana tiyatronun dört mevsim olduğunu bize göstermeye devam ediyor. Bu yaz Savaş ve Barış Oyunlarıyla “yazın da tiyatro çok güzel, gelsene” diyor ve biz tiyatroseverler de bu çağrıyı yanıtsız bırakmıyoruz. Temmuz ayında başlayan bu seride önce Aynur Hanım'ın Bebeği ve İki Kardeş gösterildi. Şimdi ise sahnede Kar Küresinde Bir Tavşan var. Bu masal bizi Mürekkepten Atlar Ülkesi'ne götürüyor. Orada kalıp kalmamayı da bize bırakıyor.


Oyunumuzda iki karakter var; biri fedakar bir anne Şelale, diğeri ise annenin oğlu için tuttuğu kız Kadife. Oyun, gerçekle hayalin çatışması üzerine kurulu. Şelale masalın içine bizi çekerken Kadife de gerçek dünyanın yılmaz temsilciliğini üstleniyor. Masalın içinde kendimizi kötü kalpli kuşlardan korunmuş ve güvende hissederken Kadife sağ olsun bizi içinde yaşadığımız dünyada baya bir yıpratıyor. Her iki dünya arasında gidip gelmekten haliyle yoruluyoruz ama olsun arada böyle yorgunluklar da yaşanmalı. Hayalle gerçek arasında mekik dokuyan bu oyun kararı da bizim vermemizi istiyor: masal içinde mi kalalım, yoksa gerçeklerin tokadını yemeye mi devam edelim? Şahsen tercihimi birinci seçenekten yana kullanmak istedim. Nedeni ise, gerçek dünyanın acımasızlığında masallara ihtiyacımız var; kar küresinde bir tavşan olmaya, çikolata kağıtlarıyla kuşlar yapmaya, mavi denizler dalgalandırmaya da... Hayatta kalmamızı sağlayan en büyük silah masallardır ve onları kuşanmak gerek bazen. Ne zaman ve nasıl olacağına siz karar verin ancak kendinizi çok kaptırmayın yeter.

Savaş ve Barış Oyunlarının her birinde yazar, yönetmen ve oyuncular kurayla belirleniyor. Ne yazacağını, yöneteceğini ve oynayacağını bilemeyen bu ekip kura sonrası çalışmalara başlıyor ve belirlenen tarihlerde oyunu sahneliyor. Kar Küresinde Bir Tavşan, benim için sanki kurada özel olarak bir araya getirilmiş kişilerden oluşuyor. Oyunun yazarı Ahmet Sami Özbudak, bir kez daha beni kendine hayran bırakıyor. Hayal-i Temsil’den sonra bu oyunda da kendi tarzını konuşturmuş. Hayalle gerçeği, düşlerle yaşanılanı, geceyle gündüzü özgün bir şekilde harmanlamış. Sonunda da yapmış yapacağını ve bizi şaşırtmayı başarmış. Bundan sonra da başka oyunlarını izleyip yine gerçek ve hayal dünyası arasında kaybolmayı ve oyun biterken sarsılmayı diliyorum. Kurgusu karmaşık bu oyunu, sıkılmadan ve kafamız karışmadan izlediysek Firuze Engin’in ne derece başarıyla yönettiğini görmüşüz demektir.

Şelale karakterini canlandıran Defne Halman, oyunu izleme nedenlerimin en başında geliyordu. Katil Joe’daki kötü kalpli üvey anneden sonra burada da tam tersi iyi kalpli bir anne olarak karşıma çıktı ve yine beğendim. Masalı anlatması, Kadife’ye verdiği taktikler, kocasına olan aşkı ve çocuğuna karşı hiç dinmeyen “ana yüreğiyle” oyunculuğunun altını çizdi. Bu kadar başarılı isimlerin olduğu bu oyunu ben asıl Kadife karakterindeki Pınar Çağlar Gençtürk'le hatırlayacağım. Oyuna gitmeden önce açıkçası pek fazla bir beklentim yoktu ancak ilk beş dakikada yeteneğine ve başarısına kilitlendim. Oyunculuğu da anlatığı dünya gibi gerçek ve inandırıcıydı, tabi bir de aşkı. Özellikle oyunun sonundaki o ağlama sahnesini hatırladıkça benim de içimden onunla birlikte ağlamak geliyor. Umarım bu sezon başka oyunlarda da kendisini izleyip daha fazla hayran olmaya devam ederim.

Son olarak oyunun müzik seçimini yapan İkincikat ekibini ve dekorunu yöneten Jesse Gagliardi'yi de alkışlamak istiyorum. Ferdi Özbeğen’den Gündüzüm Seninle şarkısıyla açılışı yapmak çok eğlenceliydi. Oyunu izledikten sonra benim gibi eve dönüş yolunda Coşkun Sabah’tan Anılar şarkısını dinleyeceğiniz kesin. (Hatta dinlemeye şimdiden başlayabilirsiniz)  Dekorda kullanılan tencere (veya kazan), tam da “masal bu ya” dedirtiyordu bizlere.


Artık bir yetişkin olarak da masal dinlemek istiyorsanız Kar Küresinde Bir Tavşan’a mutlaka gidin. Hem masal hem de tiyatronun olduğu Mürekkepten Atlar Ülkesi'ne keyifli bir seyahat olacak. Ayrıca sonunda gökten üç elma düşecek: biri Şelale'nin diğeri Kadife'nin üçüncüsü de siz tiyatroseverlerin başına! Şimdiden iyi yolculuklar ve iyi seyirler!

NOT: Oyunun gösterimi bitmek üzere ancak kış döneminde de sahnelenmesi dileğimi Sami Berat Marçalı’ya ayrıca iletmek isterim.

0 yorum:

Yorum Gönder