daimatiyatro@gmail.com

20 Eylül 2015 Pazar

Bir Delinin Hatıra Defteri'ne Erdal Beşikçioğlu'nu da Not Edin!

23:00

PAYLAŞ

Klasik oyunları izlemek her tiyatrosever için ayrı bir tutkudur. Bu oyunlar usta oyuncularla buluşunca bıraktığı iz yıllar geçse de asla silinmez. Bir Delinin Hatıra Defteri de klasiklerin en başında gelir. Artık bu iz, Tatbikat Sahnesi'nde Erdal Beşikçioğlu’nun yorumuyla ve sıradışı dekoruyla iliklerimize kadar işlenmiş bulunuyor.

Dünya tiyatrosunun en klasik tek kişilik oyunu hangisi diye sorulduğunda, hiç kuşkusuz herkes Bir Delinin Hatıra Defteri cevabını verir. Oyunun konusu evrenseldir, hikaye ve aktarıldığı metin öyle güçlüdür ki, 1842 yılından beri bizi etkisi altına almaya devam eder. Ukrayna asıllı Rus yazar Nikolay Gogol, bu ölümsüz eserinde toplumu ve sınıf farkı denilen anlamsız yapıyı anlatır. Hepimiz aynıyızdır aslında, sadece toplum bizi bir gruba sokar, ona göre çalıştırır ve isteseniz de bir sınıftan öbürüne geçemezsiniz. Bulunduğunuz sınıfa ait en büyük gösterge de kıyafetlerdir. Oysa şu kalıplarımızdan kurtulsak birbirimizden farkımızın olmadığını göreceğiz ama... ‘Ye kürküm ye’ dünyasında yaşamak zordur. Ya durumu kabullenirsiniz ve öylece yaşamaya devam edersiniz ya da değiştirmeye çalışırsınız, o zaman da delirerek yok olursunuz.


Oyun bu temeller üzerine kuruludur ve bu temeli platonik bir aşk hikayesi sağlamlaştırır. Popriçin, genel müdürünün kızına aşıktır ama yok böylesi! Evine kadar takip eder, ona mektuplar yazar, köpeğiyle konuşur, aşkını günlüğüne işler, ofiste onun için bile kalem yontar. Tabi böyle bir aşk da platonik olunca asla dile gelmez, ona itiraf edemez ve en sonunda bir akıl hastanesinde anılarını yazar durur.
Türk Tiyatrosunda Bir Delinin Hatıra Defteri ilk olarak Genco Erkal ile hayat bulur. Kendisi bu karakteri öyle güzel işler ki, artık ismini söylediğimizde oyun; oyunu söylediğimizde ismi aklımıza gelir. Oyunculuğunun etkisi ömür boyu sürer bizde. Bundan 16 yıl önce izlemiş biri olarak oyunun her sahnesi bugün bile gözümün önünde. Bundan sonra ise Bir Delinin Hatıra Defteri’ni Erdal Beşikçioğlu’yla birlikte de anacağım.

Tatbikat Sahnesi'nin geçtiğimiz sezon sahnelemeye başladığı Bir Delinin Hatıra Defteri, önce oyunculuğu sonra dekoruyla bu sezonun da en etkileyici oyunlarından biri olacak. Erdal Beşikçioğlu’nun ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu biliyoruz. Ancak bu oyunda bilmekle kalmayacağız, emin olacağız hem de adımız gibi. Oyunculuğunun nasıl olduğunu anlatmak için "nefes kesici" tanımı az kalır. Her hareketinde, her sözünde, söylediğinde, okuduğunda, anlattığında nefes nefese izledim. Dedim ki, “gerçekten bir deli ve bizi de oyunculuğuyla deli edecek bir deli!” Oyuna kattığı yorumu, bu deliye kattığı değeri her tiyatroseverin görmesi ve nasiplenmesi gerekir. 


Oyunu bu kadar kalp çarpıntısıyla izlememizin bir diğer nedeni ise sahne düzeni ve dekoru. Bu oyun bir hastane odasında geçer, dekorunda böyle bir mekanda olması gerekenler vardır. Burada ise dekor, sahnenin ortasına konulan koca bir vinçten oluşuyor. Vincin ucundaki sepet ise Popriçi’nin hastane odası ve her anlamda yaşam alanı. Sepetin içinde konuşuyor, yiyor, tuvalet ihtiyacını gideriyor, yazıyor, uyuyor, kendini İspanya Kralı bile ilan ediyor! Kimi yerlerde ise sepete sığmıyor, vincin üstünde yürüyor, asılıyor, sallanıyor. Bazen sepeti yukarı kaldırıyor, bazen sağa park ediyor, bazen de sola. Tabi tüm bunları yaparken biz seyircilerin de yüreği ağzına geliyor. Erdal Beşikçioğlu, muhteşem performansını vinç üzerinde de gösterdi. Bizler her an kalp krizi geçirecekmiş gibi izlerken kendisi kondisyonundan hiçbir şey kaybetmedi ve dengesinde asla bir sapma olmadı. Dekorla ilgili olumsuz yorumum şöyle olacak: vincin hareketlerini takip etmekten ara ara oyundan koptum ve konsantrasyonum bazı sahnelerde oyuna değil oyuncunun hareketlerine kaydı. Karakterin inişli çıkışlı dünyasını, dengesiz düşüncelerini ve gelgitli duygularını böyle bir dekorla yansıtmak fikrini ve bu fikri hayata geçiren başta yönetmen Cem Emüler ve sahne amiri Yunus Daştan olmak üzere tüm Tatbikat Sahnesi ekibini ayakta alkışlıyorum. 

Kalp çarpıntılarına hakim olamadığımız Bir Delinin Hatıra Defteri, oyunculuğu, dekoru ve sahne düzeniyle aklınızı başından alacak. Tatbikat Sahnesi, sezona çoktan başladı ve Erdal Beşikçioğlu’yla ya da “deliyle deli olmak” için sizi bekliyor. İyi seyirler!

***Fotoğraflar: Tatbikat Sahnesi

1 yorum: