daimatiyatro@gmail.com

3 Ağustos 2015 Pazartesi

O.B.E.B.: Ortak Beğenilenlerin En Büyüğü

23:23

PAYLAŞ

Ömre bedel oyunlar vardır. Bu oyunları sadece izlemez bizzat içine girersiniz. Sadece alkışlamaz, içinizden sahneye fırlayıp her oyuncuyu kucaklayarak tebrik edersiniz. Tavsiye etmekle kalmaz, tekrar tekrar görmek istersiniz bu zevke ortak olmak isteyen arkadaşlarınızı da yanınıza alarak. O.B.E.B. de işte bu oyunlardan biridir, on yılı aşkın süredir sahnededir ve en az on yıl daha sahnede olmayı hak eder.

O.B.E.B., Altıdan Sonra Tiyatro’nun alamet-i farikası. 2004 yılında sahnelenmeye başlanıyor, daha ilk günden tüm ilgi, beğeni ve alkışı üzerine çekiyor. Başarısını da oyunun yazarı Yiğit Sertdemir, 5. Lions Tiyatro Ödülleri'nde (2005) yılın en başarılı oyun yazarı seçilerek kanıtlıyor. Oyunun ismi O.B.E.B. yani Ortak Bölenlerin En Büyüğü demek, benim içinse Ortak Beğenilenlerin En Büyüğü, yani A’dan Z’ye, metninden oyunculuğuna her açıdan beğenilmeye layık.

Oyunda bir psikolog, bir asistan ve dört kadın var. Bunların psikodrama yöntemiyle terapi sürecini izliyoruz. Emirler büyük yerden, O.B.E.B.’den. Amaç değiştirmek, sonuç başarılı ya da değil, seyirciye kalmış. Konusu aslında klasik bir konu, kadınların toplum içindeki yeri ya da yersizliği. Diğer bir deyişle toplumun kadınları oturtmak istediği konum ve toplum içinde zorla giydirdiği ve değiştirdiği kimlikler. Konu bilindik ama işlenmesi bilinmedik. Bir psikolog kliniğinde o kadar dahiyane bir biçimde işlenmiş ki, bu zekaya şapka çıkarmamak içten değil. Bu şahane kurgunun sahibi ise Yiğit Sertdemir. Kendisine zaten hayranım bu oyundan sonra artık diyecek söz bulamıyorum. yaratılan her karakterde, yapılan her espride ve gerçekleşen her diyalogda ustalığı ve zekası fazlasıyla konuşuyor. Tempo başından sonuna kadar yüksek, bazı yerlerde daha da yükselip resmen tavana değiyor. Oyunun ilk dakikasından itibaren daha nasıl şaşırtacak, daha nasıl sorgulatacak diye merak edip durdum. Bu merakımın aslında bir sonu yok; oyun bitti, hala düşünüyor, hala gerçekliğine inanamıyorum. Örnekleri vermektense bizzat gidip kendi gözlerinizle görmeniz kulaklarınızla duymanız gerek.

Oyunun konusu ve kurgusu ciddi olabilir ama aktarılması da bir o kadar komik. Bu tezatlığı da böyle ustalıkla vermek herkesin harcı değildir. Eğer oyuncular seyircileri izleseydi, kesin hepimizin 32 dişini sayardı. Kahkahalarımız ve tabi ki alkışlarımız hiç susmadı. Kısaca Yiğit Sertdemir’in kalemi dert görmesin diyorum. İyi ki var ve bundan sonra da var olmaya devam etmeli çünkü böyle kaliteli oyunlara ve başarılı yazarlara ihtiyacımız var. 

Oyunculara gelince başrolde psikolog rolünde Yiğit Sertdemir'i görüyoruz. Yazdığı oyun mükemmel, oyunculuğu ondan da mükemmel. Yaklaşık bir hafta önce Hayal-i Temsil oyununda izlemiştim ve bu oyunda bambaşka bir karakterde görünce uzun süre aynı kişiyi izlediğime emin olamadım. Diğer taraftan Aslı Can Kortan, Gülhan Kadım, Seda Özen Yürük ve Selin Girit oyundaki dört kadını dört dörtlük bir oyunculukla canlandırıyorlar. Biz izlerken eğlendik ama bence onlar oynarken bizden daha çok eğlendi. En çok da 5. Lions Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazanan Aslı Can Kortan. Sözleri ve tasvirlerini dinlerken ve oyunculuğunu izlerken sanırım herkesin gözünden yaş geldi, gülmekten tabi. Son olarak da Erkan Kortan daha büyük bir alkışı hak ediyor. Sözler olmadan sessiz sedasız bir oyunculuk nasıl sergilenirmiş merak ediyorsanız gidin görün diyorum. Bu, bildiğimiz oyunculuktan çok daha başka bir ustalık gerektiriyor.

İyi bir oyunu, sadece metin ve oyuncular iyi yapmaz. İyi bir salon, uygun dekor ve kostüm, doğru bir ışık ve ses sistemi de gerekir. Bu konuda önce Gamze Kuş’a ve Erhan Yürük’e sonra da Altıdan Sonra Tiyatro’ya ve Kumbaracı50’ye teşekkür etmek gerek çünkü oyunu iyi bir şekilde izlememiz için elinden geleni yapmışlar. 

Kısaca O.B.E.B. her sezon en az bir kez izlenmeye değer. Kumbaracı50, geçen sezon sadece birkaç kez göstermişti. Bu sezon her ay mutlaka göstermesini diliyorum çünkü kaliteli bir oyun izleme zevkini her tiyatrosever yaşamalı. Gösterim programı belli olduğunda ve biletler satışa çıktığında ise hemen harekete geçilmeli. Kaçırırsanız fazlasıyla üzüleceğiniz bir oyun çünkü. Şimdiden iyi seyirler!

***Fotoğraflar: Kumbaracı50

0 yorum:

Yorum Gönder