daimatiyatro@gmail.com

8 Temmuz 2015 Çarşamba

2014-2015 Tiyatro Sezonundan Bana Kalanlar

00:44

PAYLAŞ

Bu tiyatro sezonu benim için oldukça yoğun ve hızlı geçti. Beğendiğim oyunlar kadar hayal kırıklığı yaşadığım oyunlar da olmadı değil. Aynı zamanda çok özel ve anlamlı oyunlar da izledim. Tabi, bu kadar çok oyun sahnelenince, görmeye fırsat bulamadığım oyunları da bir sonraki sezon için not ettim. Şehir Tiyatroları'nın 100. yaşını ve Zihni Göktay'ın 50. sanat yılını kutladığı bu sezondan bana kalanlar ise şöyle:

AYAKTA ALKIŞLADIĞIM OYUNLAR
Beğendiğim oyunların hemen hemen hepsini blogda paylaşmıştım. Kimisinde oyuncuları, kimisinde metni, kimisinde koreografiyi, kimisinde sahneyi ve dekoru kimisinde ise hepsini çok beğendiğim. Oyunların isimlerinin üstüne tıklayarak izlenimlerimi okuyabilir ve gelecek sezon için not alabilirsiniz.


Shakespeare'in Bütün Eserleri-Hafif Kısaltılmış, Öykülerden Oyunlar, Hayal-i Temsil, Cibali Karakolu, ŞekerpareHıdrellez, Terzi, Marko Paşa, Sırça Hayvan Koleksiyonu, Çürük Temel, Annem, Oğlum ve Ben, O.B.E.B, İnternette Tanışan Son Çift, Romeo'yu Beklerken, Cimri, İki Kişilik Yaz, Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?, Dünya İşleri, Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı, Poz, Let   

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIĞIM OYUNLAR
Sevdiğim oyunların yanı sıra beğenmediğim, büyük bir heyecanla gidip hayal kırıklığı yaşadığım ve bazılarında maalesef ilk perdenin sonunda çıkmak zorunda kaldığım oyunlar da oldukça fazlaydı. Beğenmememin nedeni çoğunlukla oyunculuğun iyi olmaması ve hiçbir duygunun bana geçmemesiydi. Metin ve uyarlamaların da iyi olmamasından dolayı oyunlar beni hiçbir şekilde etkilemedi. Beğenmediğim oyunlardan birkaçını yanına nedenleriyle birlikte not aldım.


Rüveyda (konu), İki Kapılı Ev (oyunculuk-metin), Muhteşem Gatsby (oyunculuk), Göl Kıyısı (oyunculuk), Parkta Güzel Bir Gün (uyarlama), Woyzeck Masalı (ses düzeni ve müzik), Kral (Soytarım) Lear (baskın dekor ve kostüm), Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş (oyunculuk) 

BİR SONRAKİ SEZON İÇİN  NOT ALDIĞIM OYUNLAR
Bazı oyunları ise ya yoğunluktan ya da son dakika plan değişikliklerinden dolayı izleyemedim. İçimde kaldı ama bir sonraki sezon için "mutlaka izlenecek" diye isimlerini not ettim.


Öğüt, Kesit, Garaj, Kalp Düğümü, Guguk Kuşu, Küçük Prens Bana Dedi ki, Bent, 5. Frank, Kara Vanilya Ormanı, Soytarılar, Örümcek Kadının Öpücüğü, Ormanlardan Hemen Önceki Gece, Kam, Nihayet Bitti    

OYUNCULUKLARINA ŞAPKA ÇIKARDIĞIM GENÇ OYUNCULAR    
Bu sezon, tiyatronun büyük ustalarını yeniden sahnede görmek çok güzeldi. Beraberinde birçok yeni oyuncuyla tanıştım veya daha önceden tanıştıklarımı bu kez bambaşka karakterler ve müthiş oyunculuklarıyla birlikte izledim. Bundan sonra da başka oyunları sahnelendiğinde izleme nedenlerimin başında onları yeniden görmek gelecek.

Edip Tepeli (Sırça Hayvan Koleksiyonu), Irmak Örnek (Romeo'yu Beklerken, Lysistrata), Dolunay Pircioğlu (Çürük Temel, Şekerpare), Neslihan Arslan (Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı, Let), Tuğrul Tülek (İki Kişilik Yaz), Gizem Erdem (İki Kişilik Yaz), Emre Çakman (Annem, Oğlum ve Ben), Elyasa Çağlar Evkaya (Hıdrellez), Şenay Bağ (Hıdrellez), Ozan Akbaba (İnternette Tanışan Son Çift), Kerem Muslugil (Shakespeare'in Bütün Eserleri-Hafif Kısaltılmış), Mesut Yılmaz (Shakespeare'in Bütün Eserleri-Hafif Kısaltılmış), Leyla Yüngül (Marko Paşa), Murat Mahmutyazıcıoğlu (Let)

Bir sonraki tiyatro sezonunu da heyecanla bekliyorum. Şimdiden paylaşılan prova resimlerine bakılırsa yine zengin ve bol alkışlı bir sezon bizi bekliyor olacak! 

0 yorum:

Yorum Gönder