daimatiyatro@gmail.com

1 Haziran 2015 Pazartesi

Mutlu Sezon Finali: İnternette Tanışan Son Çift

22:37

PAYLAŞ

Malumunuz Haziran ayı gelir ve bir tiyatro sezonu daha biter. Sezonu da öyle sessizce bitirmek olmaz. Nasıl komedi bir oyunla açılışı yaptıysam aynı derecede bol kahkahalı bir oyunla da bitirmeliyim dedim. Bu sebeple, seçim hakkımı “İnternette Tanışan Son Çift”ten yana kullandım. Sonuç: Final muhteşem oldu!

İnternette Tanışan Son Çift oyunu benim için bu sezonun en beğenilesi oyunlarından. Neden derseniz, ilk olarak modası geçmez bir konu var ortada. Şimdiki nesil pek bilmez ama hepimiz ICQ çocuklarıyız ve deneyimlerimizle internette tanışmanın kitabını yazabiliriz. O günlerden bugüne sadece araçlar değişti, teknoloji çağ atladı ama içerik değişmedi. Yani olduğumuz gibi yazmadık veya yazdığımız gibi olmadık hiç. İşte oyun da bu gerçeklik üzerine kurulu. Esas kızımız Elmas, ilişkiler konusunda bahtsız, feleğin çemberinden geçmiş, biraz yırtık, biraz çılgın ve çok cesur. Ancak yazışmalarda tam tersi, zannedersiniz evinin karısı, doğuracağı ikizlerinin anası. Esas oğlanımız Sinan, her ne kadar yazdıklarından manzaralı bir evde oturan cool bir tip gibi görünse de gerçekler hiç de öyle değil, hatta trajikomik. Tabi böyle yazdıkları ve yaşadıklarıyla kendilerine zıt ve karakterleriyle de birbirlerine zıt iki kişi bir araya gelirse ne olur? Ortaya seyirlik, gülmelik ve alkışlamalık bir oyun çıkar. Bu arada neden “son” çift olduğunu sorarsanız, cevabı finalinde saklı. 

Oyunun metni Tito ve Dilek Sever’in kaleminden. Diyaloglar gayet akıcı. Birçok yerde toplumsal olaylara ve Gezi’ye göndermeler var. Her ne kadar genel olarak bu mesajlar metne otursa da, bazı diyaloglarda ritmi bozuyor. Bir yandan gülüyoruz ama birden verilen mesajla bağlantıyı kuramayıp oyundan uzaklaşabiliyoruz. Tek olumsuz yorumum bu olsa da Tito ve Dilek Sever’in diyaloglarına sağlık. Günümüzün liste başından inmeyen ilişkiler konusuna farklı bir yorum getirilmiş. İzlenip görülmelik. Yönetmenlikte Levent Özdilek’e daha büyük bir alkış gerek, böyle klasik konulu bir oyunu böyle hızlı bir performansa çevirdiği için. Başarısını zaten biliyoruz, bir kez daha tescillenmiş oldu. Dekor ve kostüm tasarımcısı Nilüfer Bıyıklı ile ışık tasarımını yapan Onur Alagöz’e de emeklerinden dolayı ayrıca teşekkür etmek gerek. 


İnternette Tanışan Son Çift’i adı üstünde bir çift yani bir kız ve bir erkek oynuyor. Elmas rolündeki Akasya Asıltürkmen’e hayranlığımın sınırları genişledi ve yakında o sınırlar kalkacak. Oyunu seçme nedenlerimden biri kendisiydi. Daha iki-üç hafta önce Romeo’yu Beklerken oyunundaki performansını alkışlamaya devam ederken bu sefer bambaşka bir karakterle karşıma çıktı. Ağzım açık seyrettim, özellikle de bazı cesur sahnelerde. (Bu arada erkeklerle ilgili söylediği ve sinir olduğu her sözünün altına da imzamı atarım!) Sinan rolündeki Ozan Akbaba’nın oyunculuğuna diyecek söz bulamıyorum. Bir karakter ancak bu kadar güzel yakışır ve ancak bu kadar başarıyla canlandırılır! Bayıldım ve hala gözümün önüne geldikçe gülüyorum. Bazı replikleri unuttu ama hiç sorun değil. Bu bile oyunun parçasıydı bana göre. Kısaca oyunu izleme nedenlerinizin başında Ozan Akbaba’yı ayakta alkışlamak gelmeli. 


Tek perdelik İnternette Tanışan Son Çift, süresi kısa, kahkahası uzun, keyfi ise upuzun bir oyun. Benim gibi siz de bu oyunla final yapmak isterseniz hala izleme fırsatnız var. Haziran ayının sonuna kadar da BO Sahne’de gösterilmeye devam edecek. Gelin, şu malum ilişki(sizlik) konusuna bir de bu çiftin penceresinden bakın. Gülmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde, bu oyun izlenmeye kesinlikle değer. Şimdiden iyi seyirler...

***Fotoğraflar: BO Sahne

0 yorum:

Yorum Gönder