daimatiyatro@gmail.com

23 Mart 2015 Pazartesi

27 Mart Dünya Tiyatro Günü Rehberi

00:02

PAYLAŞ

Bu Cuma günü benim için çok özel çünkü 27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Bu anlamlı gün için birçok tiyatro grubu aylar öncesinden hazırlıklara başladı. En özel oyunlarını yıllar sonra yeniden sahnelemek için bu güne saklayanlar olduğu gibi en çok beğenilen oyunlarını da bu gün için ücretsiz oynayanlar da var. Onların coşkusuna biz de bilet bulma telaşıyla ortak olduk. Programlar dopdolu, oyunlar birbirinden güzel. Bugünü tiyatroda kutlamak için henüz kararınızı vermediyseniz, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Rehberi’ne bakabilirsiniz.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek oyunları listelemeden önce gelin bu özel günün tarihçesine bakalım: Dünya Tiyatro Günü 1961'de Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından yaratıldı. Dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından önce Helsinki, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansı'nda ortaya atılan ‘tiyatrolar günü’ fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Kabul edilişinden sonra her yıl, Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. 

27 Mart’ı kutlamak için tiyatroların programları inanılmaz zengin. Bilet konusunda da özel bir çalışma yaptıklarını söylemek gerek. İBB Şehir ve Devlet Tiyatroları oyunlarını ücretsiz olarak sergiliyor. Birçok alternatif tiyatro grubu da indirimli tek fiyat uyguluyor. Bazı özel tiyatro gruplarının da bugüne özel bir çalışma yapmaması da biraz hayal kırıklığına uğratıyor ama olsun. Her şekilde Dünya Tiyatrolar Günü, oyun izleyerek kutlanmaya değer. 


İşte, 27 Mart’ı tiyatro izleyerek kutlamanız için oyun önerileri : 

İBB ŞEHİR TİYATROSU

Cibali Karakolu

Şekerpare

Ölü Adamın Cep Telefonu

Ölü Ordunun Generali

Sırça Hayvan Koleksiyonu

Ateşli Sabır

Komşum HitlerİSTANBUL DEVLET TİYATROSU

Cimri

Profesyonel

Çöl Fırtınaları

Kontrabas

Ellerimin Arasındaki Hayat

Bir İnsan, Bir Ağaç, Bir KöpekALİ POYRAZOĞLU TİYATROSU

Babam 9 Doğurdu

dot TİYATRO

İki Kişilik Yaz

KUMBARACI50 

O.B.E.B.

İKİNCİ KAT TİYATRO TİYATRO KARA KUTU

Yaka-Paça

TİYATRO HAL

Sabır Taşı

TİYATRO D22

Yirmi Beş

KÜÇÜK SALON 

Romeo ve Juliet

TİYATRO KEDİ 

Kibarlık Budalası

TİYATRO PERA

İki Oyun Bir Ülke

YOLCU TİYATRO-ŞERMOLA PERFORMANS

Karanlığın Ötesinden Gelen

TİYATRO ÖTEKİ HAYATLAR

10

BEŞİKTAŞ KÜLTÜR MERKEZİ 

Kurusıkı

BO SAHNE 

Bakarsın Bulutlar Gider

TATAVLA SAHNE 

Cadı Kazanı

TATBİKAT SAHNESİ 

Bir Delinin Hatıra Defteri

OYUN ATÖLYESİ 

Kim Korkar Hain Kurttan

MODA SAHNESİ 

Bira Fabrikası

EMEK SAHNESİ 

Nazım Hikmet Memleket

DURU TİYATRO

Şimdi Olmaz Sevgilim

TİYATRO ESEN-GÖNÜL-GAZENFER ÜLKÜ SAHNESİ

Aldırma Gönül 

Ben tercihimi yıllar sonra Kumbaracı50’nin bu güne özel sahneleyecekleri O.B.E.B. oyunu için yaptım. Karar verip bilet almak için acele etmeniz gerek. Zira sayılı günlerin kaldığı bu kutlamaya haliyle sayılı biletler kaldı.Şimdiden iyi seyirler... 

27 Mart Dünya Tiyatro Gününüz kutlu olsun! 
0 yorum:

Yorum Gönder