daimatiyatro@gmail.com

4 Aralık 2014 Perşembe

Kumbaracı50: Her Gün Tiyatro

04:47

PAYLAŞ

Bir tiyatroseveri ne mutlu eder? İyi bir oyun, başarılı oyuncular ve oyunları zevkle izleyebilecekleri bir salon… Bu üçü tam anlamıyla gerçekleşmişse, o zaman tiyatro izleyicisinin keyfine diyecek yoktur. 

Bence bunu uzun süredir gerçekleştiren, ünü kulaktan kulağa yayılan ve biletleri satışa çıktığı hafta biten bir yer var ve tüm tiyatro seyircisine de ‘iyi ki var’ dedirtiyor: Kumbaracı50! Kumbaracı50, ilk olarak 2009 yılında, ismini aldığı Kumbaracı Yokuşu 50 numarada kapılarını açıyor. Altıdan Sonra Tiyatro’nun destekçileriyle kurduğu Kumbaracı50’yi diğerlerinden ayıran en büyük özelliğinin “her gün tiyatro” anlayışı olduğunu düşünüyorum. Programa baktığınızda Pazar hariç her gün mutlaka bir performans var. Yiğit Sertdemir’in yazıp-yönettiği ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun sergilediği özgün oyunların yanı sıra çeşitli tiyatro gruplarının da performanslarını burada izlemek mümkün.

Benim için en güzel taraflarından biri ise sahnenin küçük ve koltukların numarasız olması. Böylece yer kısıtlaması olmadan istediğimiz açıdan oyunu seyredebilme ve kendimizi de oyunun bir parçası olarak hissetme şansımız fazlasıyla var. Bu kadar çok oyunu ve usta oyuncuları böylesine güzel bir ortamda seyretmenin tiyatro tutkunları için ne kadar özel bir heyecan olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur sanırım.

Bu arada siz de fark ettiniz mi bilmiyorum ama benim de gördüğüm (ve ekşisözlük’te de çok güzel ifade edilmiş) bir detaya dikkatinizi çekmek istiyorum. “Kumbaracı50, yokuşu ince ve sanatsal bir zekayla tabelasındaki eğimli çizgiyle sembolize eden tiyatro”. Gerçekten bu tabelayı ve bu sembolü görmek için bile gitmeye değer bir yer. Kumbaracı50, daha salona adımınızı atmadan sizi sanatsal bir zekayla karşılıyor ve kendisiyle daha yakından tanışmanız için içeriye davet ediyor.

Tiyatro planınıza Kumbaracı50’yi dahil edecekseniz siz de elinizi çabuk tutun derim. Oyunlara ilgi her sezon bir öncekinden daha yoğun oluyor çünkü. Şimdiden iyi seyirler!

0 yorum:

Yorum Gönder